Klasik Müzik Notları   Classical   Composers  Works  Soloists  About  Contact
 
 
 Search Works, Composers, Solists:
 

 Klasik Notları


Klasik Notları Twitter Hesabı

Alexander Goedicke, Trumpet Konçertosu Op. 41

Review of the Work

Alexander Goedicke, Trompet Konçertosu, Op. 41

Post-romontik dönem klasik müzik konçertolarından Alexander Goedicke'nin Trompet Konçertosu Op.41 1929-1930 yıllarında bestelenmiştir. Alexander Fjodorovich (Fjodorowitsch) Goedicke (diğer adlarıyla: Gedike, Gödike, Goedike veya Gödicke; Rusça: Александр Фёдорович Гедике) Alman asıllı bir Rus besteci, piyanist, orgcu ve pedagogdur. Moskova, Rusya'da 4 Mart 1877'de doğmuş, 9 Temmuz 1957'de vefat etmiştir. Moskova Konservatuarı'nda Safonov ve G. Pabst (piyano) ve Arensky (kompozisyon) ile çalışmış ve 1898'de mezun olmuştur.

Besteci, piyanist, orgcu ve öğretmen olarak dört ayrı alanda çalışan Alexander Goedicke dikkat çekici olmayan bir kariyere sahipti. Besteci olarak çabaları, 23 yaşında Rubenstein Kompozisyon Ödülü'nü kazanmasıyla taçlanmış, devamında 1909'da Moskova Konservatuarı'nda profesör olmuştur.

Alexander F. Gedike (Goedicke olarak da yazılır) 1930'ların başında hemen hemen aynı zamanlarda iki ayrı bakır üflemeli için konçerto yazmış olup, diğeri Op. 40 korno konçertosudur. Gedike, Rusya'da klasik bestecilik geleneğinin en büyük savunucusu olarak bilinir. Yakın çağdaşı Sergey Rahmaninov'dan bile daha muhafazakârdır, ki Rahmaninov'un müziğinde en azından Robert Schumann'dan bu yana müzikal bilgi birikiminde meydana gelen yeni gelişmelerin işaretleri bulunur.

Trompet ve orkestra için yazılmış bu parlak eser tek bölümlü olup serbest fantezi formundadır. Solist için yazılan notadan da anlaşılacağı üzere, modern trompet için tasarlanmıştır. Gerçekten de, Gedike'nin müziğini dinlemenin büyüleyici yanlarından biri, Schumann'ı ve hatta muhtemelen Felix Mendelssohn'u bile şaşırtmayacak bir melodik ve armonik tarzda yazılmış olmasına rağmen Gedike'nin kendi zamanına özgü orkestralanmış olmasıdır.

Eser trompetin savaşçı yönünden kaçınarak, yerine lirik ve atletik yanını vurgular. Uzun ve görünüşte zor refakatsiz kadans, eserin en yavaş bölümü ile nispeten hızlı sonuç bölümü arasında bir geçiş sağlar.

Eser baştan sona eğlenceli olup, enstrümanı güzel bir şekilde tanıtmaktan başka pek bir şey amaçlamıyor gibidir. Goedicke'nin hayal gücü rutin anlatım üzerine pek çıkmamakla birlikte, hayal ettiği şeyi sağlam, zanaatkâr bir kompozisyonla ortaya koyabilmiştir.

Alexander Goedicke, muhaliflerin ya da Batılıların dikkatini çekecek isyankar bir yapıya sahip olmadığı gibi, devlet himayesine sırtını yaslamamış, siyasi diktalara akılsızca bir şekilde bağlanmamıştır; bu yönüyle Sovyet döneminde neredeyse gözden kaybolan bir grup iyi Rus müzisyenden biridir. Trompetin seyrek repertuvarına renk katan Trompet Konser Etüdü ve çocuklar için yazdığı alışılmadık derecede yetenekli ve çekici piyano eserleriyle hatırlanan Alexander Goedicke'nin senfonileri, operaları ve oda müziği eserleri (kendi enstrümanları için yazdığı eserlere ek olarak) keşfedilmeyi beklemektedir.

Bu yazının telif hakkı Klasik Notları sitesine ait olup, KlasikNotlari.com klasik müzik sitesinden alınmıştır.

İlker Fıçıcılar


We are not afraid to be followed! Click to follow: twitter.com/klasiknotlari


klasik müzik, bale klasik müzik, bale


A Few Random Other Works Which You May Like


Reference info: "Alexander Goedicke, Trompet Konçertosu Op. 41", 2023 , Klasik Notlari website, https://www.klasiknotlari.com/en/374/Alexander Goedicke Trompet Koncertosu Op 41.html


Sayfayı Paylaşayım

 Share this page in Delicious.


Klasik Notları Sitesi klasik müzikte kim kimdir, hangi dönem bestecilerinin eserleri nelerdir, hangi solistler ne virtüözüdür, kaliteli müzik nedir ne değildir... Konserlerde hangi abiye giysiler giyilir, altın elmas nasıl mücevherli takılar takılır!... Bestecilerin hayatları nasıldır, besteleri ne zaman yazılmış, nasıl ve neler ifade etmektedir, neden, niye, niçin gibi sorular için bir kaynak olma amacındadır.


ÇYDD


Classical Music Notes
Mobile Usage Tips

   © 2009-2023 Klasik Notları | Klasik Müzik Sitesi | www.klasiknotlari.com