Klasik Müzik Notları   Classical   Composers  Works  Soloists  About  Contact
 
 
 Search Works, Composers, Solists:
 

 Klasik Notları


Klasik Notları Twitter Hesabı

Sıla İlyasoğulları

Soloist Introduction

Sıla İlyasoğulları

Ankara'da 1989 yılında doğan piyanist Sıla İlyasoğulları, piyano çalışmalarına Polonyalı piyanist Halina Andrejewska'dan dersler alarak başladı. On bir yaşındayken, Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi'nin açtığı sınavı burslu kazanarak, Müzik Hazırlık İlköğretim Okulu Piyano Bölümü'ne kabul edildi. Üniversite de dahil olmak üzere tüm eğitimini Bilkent MSSF Piyano Bölümü'nde tamamladı. Üniversite öğrenimi boyunca ünlü piyanist Emre Şen ile çalıştı. Bilkent'ten 2011 yılında mezun oldu. Mezun olduktan hemen sonra Başkent Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Piyano Bölümü'nde Yüksek Lisansını yapmak üzere Prof. Kamerhan Turan’ın öğrencisi olarak kabul edildi. 2013 yılında eğitimini tamamladı.

Henüz öğrenciyken 2008 Uluslararası Makedonya Üsküp Yaz Festivali'nde babası Ankara Devlet Opera ve Balesi solistlerinden Tenor Şakir İlyasoğulları ile birlikte bir konser gerçekleştirdi. 2009 yılında Makedonya'da Jeunesses Musicales Macedonia etkinliği kapsamında Rus Profesör Boris Romanov ile çalışma fırsatı bulmuştur. 16 Ocak 2014'te Ankara Devlet Opera ve Balesi'nin Türkocağı Sahnesi'nde solo bir resital de gerçekleştirmiştir. Yine aynı yılın Temmuz ayında Makedonya'da üç ayrı kentte düzenlenen üç ayrı uluslararası festivalde (Üsküp Yaz Festivali, Bitfest ve Štip Cultural Summer) solo resitaller vermiştir. Ayrıca çeşitli büyükelçiliklerde, Bilkent Üniversitesi, ODTÜ, Başkent Üni. İhsan Doğramacı Konser Salonu, Çağdaş Sanatlar Merkezi, Türkiye Eğitim Vakfı, İstanbul Ahmet Hamdi Tanpınar Müzesi, İzmir Hikmet Şimşek Kültür Merkezi, İstanbul Üniversitesi gibi pek çok yerde konserler vermiştir.

Şu anda Maltepe Üniversitesi Konservatuvarı'nda Öğretim Görevlisi olarak ders vermekte olan Sıla İlyasoğulları, İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Piyano Bölümü’nde doktora çalışmalarına devam etmektedir.

Bu yazının telif hakkı Klasik Notları sitesine ait olup, KlasikNotlari.com klasik müzik sitesinden alınmıştır.


We are not afraid to be followed! Click to follow: twitter.com/klasiknotlari


klasik müzik, bale klasik müzik, bale

Related Interesting Articles


Reference info: "Sıla İlyasoğulları", 2023 , Klasik Notlari website, https://www.klasiknotlari.com/en/366/Sila Ilyasogullari.html


Sayfayı Paylaşayım

 Share this page in Delicious.


Klasik Notları Sitesi klasik müzikte kim kimdir, hangi dönem bestecilerinin eserleri nelerdir, hangi solistler ne virtüözüdür, kaliteli müzik nedir ne değildir... Konserlerde hangi abiye giysiler giyilir, altın elmas nasıl mücevherli takılar takılır!... Bestecilerin hayatları nasıldır, besteleri ne zaman yazılmış, nasıl ve neler ifade etmektedir, neden, niye, niçin gibi sorular için bir kaynak olma amacındadır.


ÇYDD


Classical Music Notes
Mobile Usage Tips

   © 2009-2023 Klasik Notları | Klasik Müzik Sitesi | www.klasiknotlari.com