Klasik Mzik Notlar   Classical   Composers  Works  Soloists  About  Contact
 
 
 Search Works, Composers, Solists:
 

 Klasik Notları

Klasik Notlar Twitter Hesab

Francesca Dego

Soloist Introduction

Francesca Dego

Güçlü tonu, etkileyici yorumları ve kusursuz tekniğiyle tanınan Francesca Dego, uluslararası sahnede en çok aranan kemancılardan biri. 2021-2022 sezonunun öne çıkan konserleri arasında Mo yönetimindeki NHK Senfoni ile Japonya'da dört konser yer alıyor. La Fenice'de Bernstein'ın Serenadı ve Orchestre Chambre de Lausanne, BBC Senfoni, Ulster Orkestrası, Hallé Orkestrası ve La Verdi de diğer projeleri arasında.

Francesca sadece CHANDOS Records ile anlaşmalı olup, en son yayınladığı Sir Roger Norrington yönetimindeki Mozart Violin Concerti 3&4, Royal Scottish National Orchestra ile Kasım 2021'de BBC Music Magazine 5* 'Ayın Albümü' de dahil olmak üzere eleştirmenlerin oybirliği ile beğenisini kazanmıştır. Diğer albümleri arasında Birmingham Senfoni Orkestrası ve Daniele Rustioni ile birlikte Paganini ve Ermanno Wolf-Ferrari'nin konçertoları, Il Cannone resital kaydı ve Deutsche Grammophon için Beethoven'ın keman sonatlarının ve Paganini'nin Kapriçyolarının eksiksiz bir derlemesi yer alıyor.

Francesca düzenli olarak Philharmonia, Hallé, Ulster, Royal Philharmonic ve Royal Scottish National Orchestras, Gürzenich Orchestra Cologne, National Symphony in Washington, Indianapolis Symphony Orchestra, National Youth Orchestra of Great Britain, NHK Symphony, Tokyo Metropolitan ve Tokyo Symphony Orchestras, Orchestre Philharmonique de Nice gibi dünyanın önde gelen orkestralarıyla sahne almaktadır, Orchestre de Chambre de Lausanne, St Petersburg'un ünlü Beyaz Gecelerin Yıldızları festivalindeki Teatro Carlo Felice Genova, Teatro Regio di Torino, Accademia Nazionale di Santa Cecilia ve tüm önemli İtalyan orkestraları, Palau de les Arts'daki Orquestra de Sevilla ve de la Comunitat Valenciana, Auckland Philharmonia, Oviedo Philharmonic, Philharmonique de Monte-Carlo, Santa Barbara Symphony, Het Gelders Orkest ve Orkest van het Oosten.

Bugüne kadarki uluslararası kariyeri, Sir Roger Norrington, Fabio Luisi, Lionel Bringuier, Dalia Stasevska, Christopher Hogwood, Yoel Levi, Donato Renzetti, Grant Llewellyn, Wayne Marshall, Gianluigi Gelmetti, Diego Matheuz, Shlomo Mintz, Gemma New, Jader Bignamini, Alpesh Chauhan ve Xian Zhang gibi birçok saygın şefle birlikte çalışmasını sağladı.

Olağanüstü bir işbirlikçi sanatçı olan Francesca, oda ortamlarında başarılıdır ve Salvatore Accardo, Alessandro Carbonare, Mahan Esfahani, Bruno Giuranna, Narek Hakhnazaryan, Piers Lane, Jan Lisiecki, Mischa Maisky, Antonio Meneses, Martin Owen, Alessandro Taverna, Roman Simovic ve Kathryn Stott'un yanı sıra düzenli resital partneri piyanist Francesca Leonardi ile birlikte sahne almıştır. İkili için 2020/21 sezonunun öne çıkan konserleri arasında Paris Louvre, Lincoln Center New York, Washington DC ve Siena'daki performansların yanı sıra Unione Musicale, Torino'da Beethoven'ın keman sonatlarından oluşan tam döngünün final konserleri yer alıyor.

Francesca aynı zamanda çağdaş müziğe de tutkuyla bağlı olup, kendisini Michael Nyman, Carlo Boccadoro, Cristian Carrara, Nicola Campogrande ve Marco Taralli gibi isimlerin eserlerine adamıştır. Uzmanlaşmış müzik dergilerine sık sık katkıda bulunan Francesca, diğerlerinin yanı sıra Suonare News'de aylık bir köşeye sahiptir ve BBC ve Klasik Müzik Dergileri, The Strad, Musical Opinion ve Strings Magazine için makaleler ve denemeler kaleme almıştır. Francesca ayrıca yakın zamanda ilk kitabı Tra le Note. Classica: 24 chiavi di lettura, Mondadori ile birlikte klasik müziğin günümüzde nasıl dinlenebileceğini ve daha iyi anlaşılabileceğini araştırıyor.

Francesca Londra'da yaşıyor ve değerli bir Francesco Ruggeri kemanıyla (Cremona 1697) çalıyor.


We are not afraid to be followed! Click to follow: twitter.com/klasiknotlariReference info: "Francesca Dego", 2022 , Klasik Notlari website, https://www.klasiknotlari.com/en/361/Francesca Dego.html


 Share this page in Facebook.

 Share this page in Twitter.

 Share this page in Delicious.


Klasik Notları Sitesi klasik müzikte kim kimdir, hangi dönem bestecilerinin eserleri nelerdir, hangi solistler ne virtüözüdür, kaliteli müzik nedir ne değildir... Konserlerde hangi abiye giysiler giyilir, altın elmas nasıl mücevherli takılar takılır!... Bestecilerin hayatları nasıldır, besteleri ne zaman yazılmış, nasıl ve neler ifade etmektedir, neden, niye, niçin gibi sorular için bir kaynak olma amacındadır.


ÇYDD


Classical Music Notes
Mobile Usage Tips

  © 2009-2023 Klasik Notları | Klasik Müzik Sitesi | www.klasiknotlari.com