Klasik Müzik Notları   Classical   Composers  Works  Soloists  About  Contact
 
 
 Search Works, Composers, Solists:
 

 Klasik Notları


Klasik Notları Twitter Hesabı

Veriko Tchumburidze

Soloist Introduction

Veriko Tchumburidze

20 Nisan 1996 tarihinde doğan Veriko Tchumburidze, 2016 yılında 20 yaşındayken 15. Henryk Wieniawski Keman Yarışması'nda birincilik ödülünü kazanan Gürcü/Türk klasik keman sanatçısıdır.Yaşamının erken yılları ve eğitimi

Veriko Tchumburidze, 1996 yılında Türkiye'nin güneyindeki Adana'da Gürcü bir müzik ailesinin çocuğu olarak dünyaya geldi.

Babası David Tchumburidze obua, annesi Lili Tchumburidze keman sanatçısıdır; her ikisi de 1995'ten beri Mersin Üniversitesi Devlet Konservatuarı'nda öğretim üyesi olup, kız kardeşi Sofiko da keman sanatçısıdır.

Veriko keman çalmaya üç buçuk yaşında annesi Lili ile birlikte başladı. İlk olarak Mersin Üniversitesi Devlet Konservatuvarı'nda Selahattin Yunkuş ve Lili Tchumburidze ile çalıştı. 2010 yılında Pekinel kardeşlerin Young Musicians on World Stages (YMWS) projesinin bursiyeri olarak Viyana Müzik ve Sahne Sanatları Üniversitesi'nde Dora Schwarzberg ile çalışmaya başladı. 2015'ten beri Münih Müzik ve Sahne Sanatları Üniversitesi'nde Ana Chumachenco'nun mentorluğunda çalışmaktadır.

Ayrıca Shlomo Mintz, Albert Markov ve Igor Ozim'in ustalık sınıflarına, Seiji Ozawa Academy Masterclass'ına ve İsviçre'de Verbier Festival Academy'ye katıldı.

Veriko Tchumburidze, 2016'dan bu yana 1756 yılında Milano'da yapılmış ve Deutsche Stiftung Musikleben tarafından cömertçe ödünç verilmiş bir Giambattista Guadagnini keman çalmaktadır.Kariyer

2016 Henryk Wieniawski Keman Yarışması'nı 20 yaşında kazandığından beri Veriko Tchumburidze büyüleyici bir solist, oda müzisyeni ve kayıt sanatçısı olarak ün kazanmıştır. Türkiye'nin önde gelen klasik müzik dergisi Andante, 2013 yılında onu ülkenin En İyi Çıkış Yapan Müzisyeni seçti. Ayrıca 2012 yılında Montreux / İsviçre'de düzenlenen Uluslararası Çaykovski Genç Müzisyenler Yarışması'nda altın madalya kazandı.

Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası (İstanbul Uluslararası Müzik Festivali'nin açılışı), Brandenburgisches Staatsorchester Frankfurt (Oder), Orchester Musikkollegium Winterthur, Cape Town Filarmoni Orkestrası, Mariinsky Tiyatro Orkestrası, Melbourne Senfoni Orkestrası (Sidney Myer Music Bowl), Lahti Senfoni Orkestrası ve Sinfonia Varsovia'nın yanı sıra Münih Oda Orkestrası ve Zürih Oda Orkestrası ile sahne aldı.

Łukasz Borowicz, Ruben Gazarian, Sascha Goetzel, Howard Griffiths, Gemma New, Michael Sanderling, Aziz Shoskakimov ve Dima Slobodeniouk gibi şeflerle işbirliği yaptı.

Beethoven Paskalya Festivali, Gstaad Menuhin Festivali, Olympus Müzik Festivali, Rosendal Festivali ve Schleswig-Holstein Müzik Festivali gibi festivallerde Leif Ove Andsnes, Sol Gabetta, Nicholas Angelich, Lisa Batiashvili, Gérard Caussé, Clemens Hagen, Maxim Vengerov ve Tabea Zimmermann ile birlikte sahne aldı.

Oda müziğinin hevesli bir temsilcisi olarak, piyanist Ketevan Sepashvili ve Mamikon Nakhapetov ile birlikte resitaller vermekte olup, daha önce 2016 yılında İtalya'nın Gioia del Colle kentindeki Pietro Argento Uluslararası Müzik Yarışması'nda birincilik ödülü kazanan bir piyano üçlüsü olan Trio Arte'nin bir üyesi olmuştur. 2016'da ayrıca, seçkin Türk besteci Özkan Manav'ın Trio Arte'ye ithaf ettiği Ludus Modalis adlı eserinin dünya prömiyeri İstanbul Müzik Festivali'nde yapılmıştır.Albümleri

Antonín Vranickı'nin C Keman Konçertosu'nu Münih Oda Orkestrası ve şef Howard Griffiths ile Sony Classical Records için kaydetmiştir. Klanglogo etiketiyle John Williams'ın Schindler'in Listesi filminin müziğini Howard Griffiths şefliğinde Brandenburgisches Kammerorchester Berlin ile kaydeden Veriko Tchumburidze, Orpheum Foundation for the Advancement of Young Soloists himayesinde 2016 Zürih Film Festivali'nin Zürih Opera Binası'ndaki açılış konserinde de önemli bir performans sergilemiştir.

Veriko Tchumburidze, ayrıca 16 Aralık 2022'de Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası'nın yeni salonunda Şef Antonio Pirolli'nin yönetimindeki orkestra ile birlikte Sergey Prokofyev'in 1. Keman Konçertosu'nu (Re Majör Op. 19) seslendirmiştir.

Bu yazının telif hakkı Klasik Notları sitesine ait olup, KlasikNotlari.com klasik müzik sitesinden alınmıştır.


We are not afraid to be followed! Click to follow: twitter.com/klasiknotlari


klasik müzik, bale klasik müzik, bale

Related Interesting Articles


Reference info: "Veriko Tchumburidze", 2022 , Klasik Notlari website, https://www.klasiknotlari.com/en/358/Veriko Tchumburidze.html


Sayfayı Paylaşayım

 Share this page in Delicious.


Klasik Notları Sitesi klasik müzikte kim kimdir, hangi dönem bestecilerinin eserleri nelerdir, hangi solistler ne virtüözüdür, kaliteli müzik nedir ne değildir... Konserlerde hangi abiye giysiler giyilir, altın elmas nasıl mücevherli takılar takılır!... Bestecilerin hayatları nasıldır, besteleri ne zaman yazılmış, nasıl ve neler ifade etmektedir, neden, niye, niçin gibi sorular için bir kaynak olma amacındadır.

Web sitemizde ilgilenebileceğiniz klasik müzik konulu teklifler yayınlanıyor.
Ad blocker eklentinizi bu site için devre dışı bırakarak indirimli ses sistemi, CD ve plak tekliflerini görebilirsiniz.

Classical Music Notes
Mobile Usage Tips

   © 2009-2024 Klasik Notları | Klasik Müzik Sitesi | www.klasiknotlari.com