Klasik Müzik Notları   Classical   Composers  Works  Soloists  About  Contact
 
 
 Search Works, Composers, Solists:
 

 Klasik Notları


Klasik Notları Twitter Hesabı

Alexandra Soumm

Soloist Introduction

Alexandra Soumm

Moskova doğumlu Fransız keman sanatçısı Alexandra Soumm, keman çalmayı öğrenmeye henüz beş yaşındayken babası ile birlikte başladı ve ilk konserini iki yıl sonra verdi. Daha sonra Viyana'ya taşındı ve ünlü pedagog Boris Kuschnir ile çalıştı. Ardından, 2004'te Eurovision Yarışması'nı kazandı.

Yakın zamana kadar birlikte çalıştığı orkestralar arasında Los Angeles Filarmoni, Londra Filarmoni, Paris Orkestrası, İsrail Filarmoni, Danimarka Ulusal Senfoni, Zürih Oda Orkestrası, Toulouse Ulusal Orkestrası, NHK Senfoni, Tokyo Metropolitan Senfoni, Tokyo Senfoni ve Helsinki Filarmoni Orkestrası bulunmaktadır. Sanatçı, Herbert Blomstedt, Rafael Frühbeck de Burgos, Neeme Jarvi, Lionel Bringuier, Edward Gardner, Alexander Shelley, Leonard Slatkin, Thomas Sondergard ve Osmo Vanska gibi seçkin şeflerle çalışmıştır.

Alexandra Soumm, konçerto repertuarının yanı sıra oda müziği ile de yakından ilgilenen bir müzisyendir. Bir oda müziği sanatçısı olarak Louvre Oditoryumu (Paris), Beaux Güzel Sanatlar Sarayı (Brüksel) ve Wigmore Salonu (Londra) gibi önemli salonlarda resitaller vermiştir. Aynı zamanda Londra Şehir Festivali, Deauville, Radyo-Fransa, MDR Musiksommer, Schleswig-Holstein, Mecklenburg-Vorpommern, Verbier, Sommets Musicaux de Gstaad ve Varna Festivali gibi uluslararası festivallerde sahne almıştır.

Sanatçı, 10 yıldan beri İsviçre Uluslararası Seiji Ozawa Akademisi'nin projelerinde yer almaktadır. Alexandra Soumm, sıklıkla ikinci keman konçertosunu kendisine adayan besteci Christoph Ehrenfellner ile çalışmaktadır.

Sanatçı, Amerika, Venezuela, Brezilya, Japonya ve İsrail’de master class dersleri vermektedir. Alexandra Soumm, "ex-Kavakos" olarak da bilinen, 1785 yılı Giovanni Baptista Guadagnini yapımı bir keman çalmaktadır.

Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası'nın 9 Ekim 2015 tarihindeki sezon açılış konserinde yer alan Alexandra Soumm, Ludwig van Beethoven'ın Re Majör op.61 Keman Konçertosu'nu seslendirmiştir.

Bu yazının telif hakkı Klasik Notları sitesine ait olup, KlasikNotlari.com klasik müzik sitesinden alınmıştır.


We are not afraid to be followed! Click to follow: twitter.com/klasiknotlari


klasik müzik, bale klasik müzik, bale

Related Interesting Articles


Reference info: "Alexandra Soumm", 2015 , Klasik Notlari website, https://www.klasiknotlari.com/en/349/Alexandra Soumm.html


Sayfayı Paylaşayım

 Share this page in Delicious.


Klasik Notları Sitesi klasik müzikte kim kimdir, hangi dönem bestecilerinin eserleri nelerdir, hangi solistler ne virtüözüdür, kaliteli müzik nedir ne değildir... Konserlerde hangi abiye giysiler giyilir, altın elmas nasıl mücevherli takılar takılır!... Bestecilerin hayatları nasıldır, besteleri ne zaman yazılmış, nasıl ve neler ifade etmektedir, neden, niye, niçin gibi sorular için bir kaynak olma amacındadır.


ÇYDD


Classical Music Notes
Mobile Usage Tips

   © 2009-2023 Klasik Notları | Klasik Müzik Sitesi | www.klasiknotlari.com