Klasik Müzik Notları   Classical   Composers  Works  Soloists  About  Contact
 
 
 Search Works, Composers, Solists:
 

 Klasik Notları


Klasik Notları Twitter Hesabı

Joaquin Rodrigo, Gitar Konçertosu

Review of the Work

Rodrigo'nun Gitar Konçertosu adıyla bilinen Concierto de Aranjuez, İspanyol besteci Joaquín Rodrigo tarafından klasik gitar ve orkestra için bestelenmiş bir bestedir. 1939'da bestelenmiş ve o günden bu yana Rodrigo'nun en bilinen eseri olmuştur. Albüm kayıtlarında genellikle bestecinin diğer bir gitar konçertantı Fantasía para un Gentilhombre ile birlikte yer alır.

1939'da Paris'te bestelenmiş olan eser üç bölümden oluşur, ve özellikle ikinci bölümü Aranjuez mon Amour adıyla Fausto Papetti'den Dalida'ya çeşitli sanatçılar tarafından yorumlanarak popülerleşmiştir.


Bölümler

I. Allegro con spirito
II. Adagio
III. Allegro gentile


Eser, Kral Philip II (Felipe el Prudente) tarafından 1500'lü yıllarda yaptırılıp yazlık olarak kullanılan Aranjuez Kraliyet Sarayı ve bu sarayın bahçelerinde düzenlenen eğlencelerden esinlenerek yazılmıştır.

İlk bölüm, bestecinin sözleriyle "amansız hızlarını düşürmeyen ritmik ve canlı iki temanın dansıdır". Gitarın açtığı temaların serimi yaylılar ve üflemelilerle yapılır ve ardından bahçede hareketli danslar başlar.

İkinci bölüm, gene bestecinin kendi sözleriyle "gitar ve diğer solo enstrümanlar (fagot, obua, korno vb.) arasındaki bir diyaloğu temsil etmektedir". Solistin bölümdeki kadansının hemen ardından yaylılar iyi bilinen lirik temayı güçlü bir şekilde seslendirir ve bölüm tamamlanır.

Üçüncü bölümü "İkili ve üçlü ölçülerden (2/4, 3/4) gergin bir temponun kapanışa kadar sürdüğü zarif bir dansı anımsatır" sözleriyle tanımlayan Joaquin Rodrigo, konçertonun bütününü ise Aranjuez bahçelerindeki "manolya kokularını, kuşların şarkılarını ve havuz fıskiyelerini" yakalayıp sunmaya çalıştığı şeklinde betimliyor.

Eserin bütününden ayrı bir yapısı olan ikinci bölümün asıl hikayesi, bestecinin eşi Victoria'nın otobiyografisinde yıllar sonra açığa çıkmıştır. Bestecinin yazdığı bu ikinci bölüm, balaylarındaki mutlu günlerin ve ilk hamileliğinin düşükle sonuçlanmasının hüznü hatırasınadır.

Bu yazının telif hakkı Klasik Notları sitesine ait olup, KlasikNotlari.com klasik müzik sitesinden alınmıştır.

İlker Fıçıcılar


We are not afraid to be followed! Click to follow: twitter.com/klasiknotlari


klasik müzik, bale klasik müzik, bale

Related Interesting ArticlesA Few Random Other Works Which You May Like


Reference info: "Joaquin Rodrigo, Gitar Konçertosu", 2012 , Klasik Notlari website, https://www.klasiknotlari.com/en/337/Joaquin Rodrigo Gitar Koncertosu.html


Sayfayı Paylaşayım

 Share this page in Delicious.


Klasik Notları Sitesi klasik müzikte kim kimdir, hangi dönem bestecilerinin eserleri nelerdir, hangi solistler ne virtüözüdür, kaliteli müzik nedir ne değildir... Konserlerde hangi abiye giysiler giyilir, altın elmas nasıl mücevherli takılar takılır!... Bestecilerin hayatları nasıldır, besteleri ne zaman yazılmış, nasıl ve neler ifade etmektedir, neden, niye, niçin gibi sorular için bir kaynak olma amacındadır.


ÇYDD


Classical Music Notes
Mobile Usage Tips

   © 2009-2023 Klasik Notları | Klasik Müzik Sitesi | www.klasiknotlari.com