Klasik Müzik Notları   Classical   Composers  Works  Soloists  About  Contact
 
 
 Search Works, Composers, Solists:
 

 Klasik Notları


Klasik Notları Twitter Hesabı

Mükemmel Konser

Görüntülü telefonun sinyal sesiyle ilgilendiği bilgisayar ekranından başını kaldırıp telefonun görüşme düğmesine bastı. Ekranda karısının yüzü belirdi.

-"Merhaba tatlım",dedi."Merhaba hayatım, bu akşamki konser için heyecanlandığın her halinden belli."

-"Evet", dedi kadın. "Hala inanamıyorum. Hep bir pürüz çıkacağından korkuyorum." Adam elini ceketinin iç cebine atarak iki adet bilet çıkardı.

-"Bunlar olduktan sonra hiçbir sorun çıkmaz. Merak etme." Kadının yüzünden ne kadar mutlu olduğu belli oluyordu.

-"Elimde değil. Çok heyecanlıyım. Bu....bu gerçekten büyük bir olay ve ben bunu canlı olarak izleyebileceğim."

-"Güzelim, bu akşam çok güzel olmanı istiyorum. Onun için hesabımızdan istediğin kadar para çek ve kendine yeni bir gece elbisesi al." Kadının sevinci iki kat arttı.

-"Alırım"

-"Lütfen benim gri takım elbisemi temizletip ütületiver."

-"Hallederim hayatım. Seni çok seviyorum."

-"Ben de seni." Ardından görüşme bitti. Adam,akşam işinden çıkar çıkmaz doğru özel aracına binip eve döndü. Karısı onu kapıda yeni elbisesi ile bekliyordu. Kapıda uzun uzun öpüştüler. Ardından içeri girdiler. Yemek masası hazırdı. Hemen yemeğe oturuldu. Yemekte de konuşulan konu aynıydı.

-"Canım benim" dedi kadın. "Bu konser için bilet bulabilmene şaşıyorum. Nice şarkıcılar, hatta politikacılar bile bilet bulmakta zorlanırken sen nasıl oldu da kolayca bulabildin?"

-"Kolayca bulduğumu da kim söyledi."

-"Peki nasıl buldun?"

-"Karaborsadan diyebiliriz."

-"O zaman biletlerin sahte olma ihtimali var!"

-"Hayır, yok öyle bir şey. Benim kaynaklarım sağlamdır. Konser için Şivalar'ı getiren taşımacılık şirketinde çalışan bir arkadaşım var. Senin de bir Şiva konserine gitmeyi ne kadar istediğini bildiğim için onu devreye soktum. O da beni kırmayıp iki bilet ayarlayıverdi."

-"Tatlım, kim bilir ne kadar para harcamışsındır?"

-"Boşver şimdi orasını da gidip makyajını yapmaya başla istersen. Geç kalmayalım."

-"Haklısın" dedi kadın ve masadan kalktı. Yatak odasına giderken bir taraftan kendi kendine konuşuyordu.

-"İnanamıyorum. Bir saat sonra bir Şiva'nın sesini canlı olarak duyabileceğim. Müzik setinden değil. Canlı olarak! Bu akşamı anlatırken konken grubundaki kızlar hasetlerinden kimbilir nasıl da çatlayacaklar".

***

Konser salonundaki yaklaşık üçbinbeşyüz kişi konser saatinden yaklaşık yarım saat önce yerlerini almışlardı. Kadın kocasına,

-"Keşke içeri bir kayıt cihazı sokabilseydim de şu konseri kaydedebilseydim" dedi.

-"Merak etme" dedi adam "Nasıl olsa iki haftaya kadar albümü basılır bu konserin..." Kadın cevap vermeye hazırlanırken birden salondaki tüm ışıklar söndü. Sadece sahneyi aydınlatan spotlar yanıyordu. Işıkların sönmesiyle beraber de salondaki tüm konuşmalarda kesildi. Bir görevli sahneye yaklaşık bir kırk, bir elli boylarında sarı tüylü, paytak yürüyüşlü bir yaratık getirdi. Yaratığın önünde boyuna göre ayarlanmış bir mikrofon vardı. Şarkıcının sahnede yerini almasıyla salonda bir alkış tufanı koptu.

Alkışlar kesildikten sonra bir süre bir sessizlik oldu. Tahminen on dakika sonra türüne göre dişi olan varlık ağız olarak kullandığı uzvunu açtı ve evrendeki en duygusal, en etkileyici, en romantik sesle, hüzünlü şarkısını söylemeye başladı. Yarım saatten biraz uzun bir süre sonra konser bitti. Konseri dinleyen herkes kelimenin tam anlamıyla etkilenmişti. Söylenenleri, yaratığın kullandığı dilden ötürü anlamasalar da pek çok kişi ağlamıştı. Hiç kimse söyleyecek tek söz, eleştirecek tek yön bulamıyordu. Bizim çift de tek kelime konuşmadan araçlarına bindiler. Adam konserin etkisinde, aracını eve doğru sürüyordu. Karısı da zihninde Şiva'nın şarkısını düşünürken bir taraftan da konserden önce dağıtılan bröşürü tekrar okumakla meşguldü:


-"Yılda sadece iki kez düzenlenen dünyanın, belki de evrenin en büyük müzik etkinliğine hoşgeldiniz. Dişi Şivalar evrenin en etkileyici sesine sahip varlıklardır. Fakat bu eşsiz müzikal yeteneklerini sadece eşleri öldüğü zaman söyledikleri ağıtlarla ortaya koymaktadırlar. Bu yüzden hiçbir masraftan kaçınmadan, sizin için bu eşsiz müzik ziyafetini düzenleyebilmek amacıyla galaksinin diğer ucundan bir çift Şiva getirdik. Dişi Şiva sahnede yerini aldıktan kısa bir süre sonra, sahnenin arkasında görevliler tarafından erkeğin hayatına son verilecektir. Dişi Şiva'nın erkeğinin öldüğünü algılaması bazen birkaç dakika sürebilir. Bu yüzden küçük bir gecikmeden ötürü telaşlanmanıza gerek yok. İyi eğlenceler."


Nostromo bilimkurgu kısa öykü yarışması
Mansiyon 1999

Bu yazının telif hakkı Klasik Notları sitesine ait olup, KlasikNotlari.com klasik müzik sitesinden alınmıştır.

I suggest, you'll like this:
Ulvi Cemal Erkin, Köçekçe Dans Suiti

Cüneyt Uçman


We are not afraid to be followed! Click to follow: twitter.com/klasiknotlari


klasik müzik, bale klasik müzik, bale

Related Interesting Articles


Reference info: "Mükemmel Konser", 2012 , Klasik Notlari website, https://www.klasiknotlari.com/en/319/Mukemmel Konser.html


Sayfayı Paylaşayım

 Share this page in Delicious.


Klasik Notları Sitesi klasik müzikte kim kimdir, hangi dönem bestecilerinin eserleri nelerdir, hangi solistler ne virtüözüdür, kaliteli müzik nedir ne değildir... Konserlerde hangi abiye giysiler giyilir, altın elmas nasıl mücevherli takılar takılır!... Bestecilerin hayatları nasıldır, besteleri ne zaman yazılmış, nasıl ve neler ifade etmektedir, neden, niye, niçin gibi sorular için bir kaynak olma amacındadır.


ÇYDD


Classical Music Notes
Mobile Usage Tips

   © 2009-2023 Klasik Notları | Klasik Müzik Sitesi | www.klasiknotlari.com