Klasik Mzik Notlar   Classical   Composers  Works  Soloists  About  Contact
 
 
 Search Works, Composers, Solists:
 

 Klasik Notları
Klasik Notlar Twitter Hesab

Marek Pijarowski

Conductor Introduction

Marek Pijarowski

1980 yılından bu yana W. Lutoslawsky Devlet Filarmoni Orkestrası'nın yönetici ve sanat direktörü olan Pijarowski 1951 yılında Polonya'nın Wroclaw şehrinde doğdu. Eğitim süreci içinde müzik okullarında piyano, keman, obua ve org çalarak çalıştı ve Tadeusz Strugala ile birlikte Wroclaw Müzik Akademisi'nde orkestra yönetti.

Marek Pijarowski aynı zamanda, Weimar'da bulunan Uluslararası Müzik Okulu'nda Avid Jansons ile orkestra yönetimi eğitimini tamamladı. Avusturya Hükümeti'nin burslusu olarak Viyana'daki 'Hochschule für Musik und Darstellende Kunst Okulu'nda Prof. Carl Oesterreicher ile çalıştı. Bu çalışma kendisine Herbert von Karajan, Leonard Bernstein, Georg Solti ve Claudio Abbado gibi ünlü şeflerin çalışmalarını doğrudan gözlemlemesine olanak sağladı.

Profesyonel kariyeri 1974 yılında Wroclaw Devlet Filarmoni Orkestrası şefliğine atanması ile başlamıştır. Aynı yıl Polonya orkestra şefleri yarışmasında en genç yarışmacı olarak birincilik ödülü ile Silesian Devlet Filarmoni Orkestrası özel ödülünü kazandı. Bu başarısı, Varşova Ulusal Filarmoni Orkestrası ve Katowice Polonya Ulusal Radyo Senfoni Orkestrası dahil birçok yerden davet edilmesini sağladı. Ertesi yıl Wroclaw Devlet Senfoni Orkestrası'nın ikinci şefliğine atandı.

1980'den beri Polonya Çağdaş Müzik Festivali" Musica Polonka Nova"nın sanat yönetmeni olarak görev yapmaktadır. Pijarowski halen sanat ve eğitim konularında rektör yardımcılığı da yaptığı Wroclaw Müzik Akademisi'nde Orkestra İdaresi Kürsüsü Profesörüdür.


We are not afraid to be followed! Click to follow: twitter.com/klasiknotlariRelated Interesting Articles


Reference info: "Marek Pijarowski", 2012 , Klasik Notlari website, https://www.klasiknotlari.com/en/302/Marek Pijarowski.html


 Share this page in Facebook.

 Share this page in Twitter.

 Share this page in Delicious.


Klasik Notları Sitesi klasik müzikte kim kimdir, hangi dönem bestecilerinin eserleri nelerdir, hangi solistler ne virtüözüdür, kaliteli müzik nedir ne değildir... Konserlerde hangi abiye giysiler giyilir, altın elmas nasıl mücevherli takılar takılır!... Bestecilerin hayatları nasıldır, besteleri ne zaman yazılmış, nasıl ve neler ifade etmektedir, neden, niye, niçin gibi sorular için bir kaynak olma amacındadır.


ÇYDD


Classical Music Notes
Mobile Usage Tips

  © 2009-2022 Klasik Notları | Klasik Müzik Sitesi | www.klasiknotlari.com