Klasik Mzik Notlar   Classical   Composers  Works  Soloists  About  Contact
 
 
 Search Works, Composers, Solists:
 

 Klasik Notları
Klasik Notlar Twitter Hesab

Sergey Rahmaninov, Orchestra İçin Senfonik Danslar Op. 45

Review of the Work

1 Nisan 1873'te Rusya'nın Nijni Novgorod yöresinde doğup sonradan vatanındaki ihtilal nedeniyle Birleşik Amerika'ya göçen besteci, orada edindiği çevre sayesinde, zamanın ünlü bestecileri arasında yer alıştır.

Son bestesi olup Opus 45 başlığını taşıyan "Orkestra için Senfonik Danslar" isimli bu yapıtı da, 1940 yılının başlarında besteci yoğun bir konser turnesinden yorgun olarak döndüğü sıralarda, Birleşik Amerika'nın Long Island eyaletinin Huntington yöresindeki evinde yazmaya başlamıştı.

Eser o yılın yaz sezonu başlarında yazılmaya başladı ve Ekim ayının sonlarında tamamlandı. Yapıtın ilk seslendirilişi 4 Ocak 1941'de Philadelphia'da ünlü Philadelphia Senfoni Orkestrası'nın, Leopold Stokovski'den sonra uzun yıllar sürekli şefliğini yapmış bulunan büyük sanatçı Eugene Ormandy yönetiminde çalındı. Yapıtın partisyonu üzerinde, onun besteci tarafından bu değerli müzik topluluğuna ve sayın şefine adandığı yazılıdır.


Bölümler

I. Non allegro
II. Andante con moto (Tempo di valse)
III. Lento assai - Allegro vivace - Lento assai. Come prima - Allegro vivace.


Eserin yazılması bittikten sonra, Rahmaninof üç bölüme başlık olarak: "Öğle", "Alacakaranlık" ve "Geceyarısı" sözcüklerini yazmayı düşünmüş, sonra bundan vazgeçerek, yapıtın duygusal içeriğini değiştiren böyle girişimlerden kaçınmıştır. Çünkü, onun bu yapıtındaki anlatım amacında "dans" öğesinin öne çıkması yoktu; kural olarak sadece dans ritmi ve görüntüsü aralıklı olarak ortada görünmeliydi.

Yapıtın, herşeyden önce "Senfonik" nitelikte olduğunu göstermek için müzikal gösterimleri başlarına yazmıştı: I. Non allegro, II. Andante con moto-tempo di valse, III. Lento assai; Allegro vivace. Besteci bu konuda herhangi bir gösterim, ya da program vermemiştir. Bunların dışında ikinci bölümdeki "vals temposu" deyimi gösterilebilirse de, bu sözcük sadece bir soyutlama düzeyini geçmez. Yapıtın herhangi bir programı yansıttığı besteci tarafından daima yadsınmıştır.

İlk kez 7 Ocak 1941'de New York, Carnegie Hall'da Philadelphia Senfoni Orkestrası tarafından seslendirilen eser hakkında müzik eleştirmeni Olin Dovnes şöyle yazıyordu: "Bu yapıt Rahmaninof'un yaratıcı kişiliğinin 'yanılmaz' bir imzası!". Gerçekten de fikirleri ve kullandığı besteleyiş biçimi epeyi kendine özgüdür. Ayrıca bu eserde kullanılan alto saksafon da bir Rahmaninov bestesinde ilk defa kullanılmıştır ve oldukça etkileyici bir solo ile öne çıkmaktadır.

Üçüncü Dans'ta bir ara kulağa çalınan "Dies Irae", bestecinin bilinen ezgilerini yineleyen bir geçit olarak ortaya çıkmaktadır. Bu pasaj, güçlü tempodaki parlak fantezinin aralıklarında birden duyulan tüyler ürpertici görünümdeki bir haykırış gibidir.
I suggest, you'll like this:
Aleksandr Borodin, Senfoni No. 2 Si minör


We are not afraid to be followed! Click to follow: twitter.com/klasiknotlariOther Example Work by Sergey Rahmaninov


Related Interesting ArticlesA Few Random Other Works Which You May Like


Reference info: "Sergey Rahmaninov, Orkestra İçin Senfonik Danslar Op. 45", 2012 , Klasik Notlari website, https://www.klasiknotlari.com/en/300/Sergey Rahmaninov Orkestra Icin Senfonik.html


 Share this page in Facebook.

 Share this page in Twitter.

 Share this page in Delicious.


Klasik Notları Sitesi klasik müzikte kim kimdir, hangi dönem bestecilerinin eserleri nelerdir, hangi solistler ne virtüözüdür, kaliteli müzik nedir ne değildir... Konserlerde hangi abiye giysiler giyilir, altın elmas nasıl mücevherli takılar takılır!... Bestecilerin hayatları nasıldır, besteleri ne zaman yazılmış, nasıl ve neler ifade etmektedir, neden, niye, niçin gibi sorular için bir kaynak olma amacındadır.


ÇYDD


Classical Music Notes
Mobile Usage Tips

  © 2009-2022 Klasik Notları | Klasik Müzik Sitesi | www.klasiknotlari.com