Klasik Müzik Notları   Classical   Composers  Works  Soloists  About  Contact
 
 
 Search Works, Composers, Solists:
 

 Klasik Notları


Klasik Notları Twitter Hesabı

Aleksandr Borodin, Symphony No. 2 B minör

Review of the Work

Borodin'i çok kimse yalnız besteci olarak tanır. Oysa, aldehitler üzerindeki çalışmaları ile çağının tanınmış kimya bilginleri arasında sayılır. Fırsat buldukça müzikle de ilgilenirdi, bîr yandan Tıp Akademisi üyesi olarak, diğer yandan Rus Beşleri adı verilen grup içinde besteci olarak 9ü yönlü çalışmayı yaşantısı boyunca sürdürmüştür.

Aleksander Borodin'in bu 2. senfonisi ilk olarak St. Petersburg'da, 26 Şubat 1877'de şef Napravnik yönetiminde seslendirilmiştir. Türkiye'de ilk seslendirilişi: 13 Şubat 1954; şef Haymo Tauber yönetimindeki Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası tarafından yapılmıştır.

Yazılması yedi yıl süren 2. Senfoni 1877 yılı başlarında Müzik Derneği'nin konser programına alınmıştı. Konser yaklaştığında besteci, eserin ilk ve son bölümlerinin kaybolduğunu dehşetle fark etti. Bilimsel araştırma notları ile partisyonlar, taslaklar bir arada karmakarışıktı. Senfoninin iki bölümü ise kim bilir nerelerdeydi...

Üstelik besteci şiddetli bir hastalık nedeniyle yatağa düşmüştü. Ateş ve baş ağrıları içinde kayıp bölümleri yeniden yazdı. İlk seslendirilişinde beğenilmemiş olan eser, bazı değişikliklerle bir yıl sonra Rimski-Korsakof tarafından yönetildi. Başarı hâlâ uzaklardaydı. Rusya dışında gerçek değeri anlaşıldıktan sonra eser yurdunda da hak ettiği ilgiyi buldu.


Bölümler

I. Allegro
II. Scherzo. Prestissimo-Allegretto
III. Andante
IV. Finale. Allegro

Yorumcular, ulusal renklerle dolu olan 2. Senfoni'sinde Borodin için "orta çağdaki feodal Rusya'nın resmini çizmiştir" derler ve birinci bölümde "şövalyelerin heybetli karakterlerinin canlandırıldığını" Andante'de "Slav ozanlarının şarkılarını duyduklarını" son bölümde "kahramanlık destanlarının" dile getirildiğini ileri sürerler.

Bu yazının telif hakkı Klasik Notları sitesine ait olup, KlasikNotlari.com klasik müzik sitesinden alınmıştır.

Ayhan Erman


We are not afraid to be followed! Click to follow: twitter.com/klasiknotlari


klasik müzik, bale klasik müzik, bale

Other Example Work by Aleksandr Borodin


Related Interesting ArticlesA Few Random Other Works Which You May Like


Reference info: "Aleksandr Borodin, Senfoni No. 2 Si minör", 2011 , Klasik Notlari website, https://www.klasiknotlari.com/en/288/Aleksandr Borodin Senfoni No 2 Si minor.html


Sayfayı Paylaşayım

 Share this page in Delicious.


Klasik Notları Sitesi klasik müzikte kim kimdir, hangi dönem bestecilerinin eserleri nelerdir, hangi solistler ne virtüözüdür, kaliteli müzik nedir ne değildir... Konserlerde hangi abiye giysiler giyilir, altın elmas nasıl mücevherli takılar takılır!... Bestecilerin hayatları nasıldır, besteleri ne zaman yazılmış, nasıl ve neler ifade etmektedir, neden, niye, niçin gibi sorular için bir kaynak olma amacındadır.

Web sitemizde ilgilenebileceğiniz klasik müzik konulu teklifler yayınlanıyor.
Ad blocker eklentinizi bu site için devre dışı bırakarak indirimli ses sistemi, CD ve plak tekliflerini görebilirsiniz.

Classical Music Notes
Mobile Usage Tips

   © 2009-2024 Klasik Notları | Klasik Müzik Sitesi | www.klasiknotlari.com