Klasik Müzik Notları   Classical   Composers  Works  Soloists  About  Contact
 
 
 Search Works, Composers, Solists:
 

 Klasik Notları


Klasik Notları Twitter Hesabı

Işın Metin

Conductor Introduction

Orkestra şefi Işın Metin müzik eğitimine İstanbul'da küçük yaşlarda aldığı özel piyano ve solfej dersleriyle başladı. Kompozisyon alanında sergilediği yetenek neticesinde 1987 yılında Bilkent Üniversitesi, Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi'ne kabul edildi.

Prof. Wojciech Szalinski ve Bujor Hoinic ile koro ve orkestra yöneticiliği, Prof. İstemihan Taviloğlu, Sami Hatipoğlu ile kompozisyon çalışmaları yaptı; Prof. Arif Melikov’un derslerine katıldı. Kompozisyon ve orkestra şefliği alanlarındaki eğitimini Bilkent'te "Yüksek Şeref" dereceleri ile sürdürdü ve son olarak 2001 yılında Sanatta Yeterlik diplomasını aldı.

Aralarında Birinci ve İkinci Senfoni, Senfonik Bölüm "Sezgiler", "Keman Konçertosu", Skeçler, üç Yaylı Dörtlü, "Koro ve Yaylı Sazlar için Müzik", "Minyatürler" ve "Piyano Defterleri" bulunan bazı eserleri yayınlandı. Işın Metin kompozisyonları dışında akademik derlemelerden oluşan "İhsan Doğramacı ve Müzik" adlı kitabın yazarıdır.

Işın Metin, 1990'lı yıllarda Bilkent Gençlik Korosu'nun (2006 Avrupa Grand Prix Adayı) şefliğini yaptı. Ülkesindeki devlet ve özel orkestalara konuk şef olarak davet edildi, 2001 yılında Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Senfoni Orkestrası'nın kuruluşunda danışman ve şef olarak görev aldı, orkestranın ilk konserlerini yönetti. 2005 yılından beri Bilkent Gençlik Senfoni Orkestrası’nı yönetmekte olan Metin, bu orkestrada yer alan üstün yetenekli öğrencilerden oluşan “Bilkent Virtuosi” oda orkestrası topluluğunu kurdu.

İstanbul ve Ankara metropolleri dışında kalan şehirlerde ve Afyon Müzik Festivali, Bodrum D-Marin Uluslararası Müzik Festivali, Mersin Uluslararası Müzik Festivali, Phaselis Müzik Festivali, İstanbul İş-Sanat Konser Salonu gibi konser mekanlarını da tercih eden Işın Metin, yurtdışında da orkestralarla konserler gerçekleştirdi. Orkestra yöneticiliği ile ilgili yabancı basında olumlu eleştiriler aldı. İçinde bulunduğumuz konser sezonunda davet edildiği ülkeler arasında Almanya, Portekiz, İspanya ve ABD bulunmakta.

Işın Metin 2003 yılında Türkiye'nin uluslararası daimi özel orkestrası olan Bilkent Senfoni Orkestrası'nın "Sanat Yönetmenliği"ne getirildi. Bilkent Senfoni Orkestrası 2005 yılında Işın Metin’in sanat yönetmenliğinde Japonya’ya ilk turnesini gerçekleştirdi. Orkestra bu dönemde Anadolu'nun çeşitli yörelerini ziyaret ederek kuruluş misyonunu da devam ettirdi.

Metin çocuklara ve gençlere yönelik özel eğitim konserleri dizisi ve UNICEF Türkiye Milli Komitesi projeleri yararına yapılan konserlerin yanı sıra, Türkiye Yardımsevenler Derneği ve Anadolu Çağdaş Eğitim Vakfı ile birikte eğitim kampanyaları yararına, LÖSEV ile lösemili çocuklar yararına konserler düzenledi. BSO'nun sivil toplum örgütleri ile işbirliklerini pekiştirerek sosyal hayatın etken bir parçası olarak yer alması adına, bu konserlerin çoğunda orkestrayı bizzat yöneterek katkıda bulundu.

Bu yönelmelerle icra niteliği açısından uluslararası sanat platformunda adından bahsedilmeye başlayan Bilkent Senfoni Orkestrası, Metin’in sanat yönetmenliğinde uluslararası plak şirketleriyle kayıtlar yapmaya başladı ve EMI, CPO, Naxos, ALPHA ve Imaj-Naïve firmaları ile tüm dünyada CD'ler çıkardı. Bilkent Senfoni Orkestrası 2005 yılında EMI tarafından yayımlanan CD'si ile uluslararası ticari kayıt platformunda yer alan ilk Türk sanat topluluğu oldu.

Işın Metin'in evrensel sanat müziğinin geniş kitlelerle yayılmasına, müzik eğitimine ve sanata katkılarından ötürü başlıcaları "Sevda Cenap And" Müzik Vakfı Gümüş Madalyası ve Mersin Uluslararası Müzik Festivali "Hanri Atat" ödülü olmak üzere çeşitli takdir ödülleri bulunmakta.

Bu yazının telif hakkı Klasik Notları sitesine ait olup, KlasikNotlari.com klasik müzik sitesinden alınmıştır.


We are not afraid to be followed! Click to follow: twitter.com/klasiknotlari


klasik müzik, bale klasik müzik, bale

Related Interesting Articles


Reference info: "Işın Metin", 2011 , Klasik Notlari website, https://www.klasiknotlari.com/en/284/Isin Metin.html


Sayfayı Paylaşayım

 Share this page in Delicious.


Klasik Notları Sitesi klasik müzikte kim kimdir, hangi dönem bestecilerinin eserleri nelerdir, hangi solistler ne virtüözüdür, kaliteli müzik nedir ne değildir... Konserlerde hangi abiye giysiler giyilir, altın elmas nasıl mücevherli takılar takılır!... Bestecilerin hayatları nasıldır, besteleri ne zaman yazılmış, nasıl ve neler ifade etmektedir, neden, niye, niçin gibi sorular için bir kaynak olma amacındadır.

Web sitemizde ilgilenebileceğiniz klasik müzik konulu teklifler yayınlanıyor.
Ad blocker eklentinizi bu site için devre dışı bırakarak indirimli ses sistemi, CD ve plak tekliflerini görebilirsiniz.

Classical Music Notes
Mobile Usage Tips

   © 2009-2024 Klasik Notları | Klasik Müzik Sitesi | www.klasiknotlari.com