Klasik Müzik Notları   Classical   Composers  Works  Soloists  About  Contact
 
 
 Search Works, Composers, Solists:
 

 Klasik Notları


Klasik Notları Twitter Hesabı

Beste Tıknaz

Soloist Introduction

Beste Tıknaz

Viyolacı Beste Tıknaz 1982 yılında İstanbul'da müzisyen bir ailenin çocuğu doğmuştur. 7 yaşında İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı'nda Ani İnci ile viyola eğitimine başladı. Lisans bölümünün iki yıl üstüste en başarılı öğrencisi seçilip İstanbul Üniversitesi tarafından bursa layık görüldü.

Tıknaz, 2002 yılında lisans, 2004 yılında yüksek lisans bölümünden mezun oldu. 2006-2008 yılları arasında Boston Konservatuarında tam burslu olarak Performance Diploma Bölümünü başarı ile bitirdi.

Beste Tıknaz, eğitimi boyunca birçok ünlü müzisyen ile çalışma fırsatı bulmuştur. Bu isimlerden kimileri şöyledir: Devlet sanatçısı Ruşen Güneş, Prof. M. Buccholz, Prof. T. Masurenko, N. Imai, Y. Bashmet, L. Matczynski, M. Kelley, M. Ruth Ray, R. Noren, R. Tapping, R. Diaz, B. Pasquer, B. Guiranna, M. Thompson, P. Farulli, C. Phelps, M. Tenenbaum.

Sanatçının pek çok Ulusal ve Uluslararası Yarışmada ödülleri vardır: ICMEC Yarışması (Altın Madalya), BO. CO. String Idol, MTNA Young Concert Artists State ve Eastern Yarışmları, BO. CO. Konçerto Yarışması, 9 Eylül Üniversitesi Ulusal Viyola Yarışması.

Beste Tıknaz, yurt içi ve yurt dışında resitaller verip solist olarak orkestralar önünde yer almaktadır. Aynı zamanda aktif olarak oda müziği çalışmaları da yapan Sanatçı bu alanda ulusal ve uluslararası otoritelerle çalışmalar yapmıştır. Kibele Quartet, Sospiro Quartet, Winsor Music Quartet'leri ile uzun soluklu olarak çalışmış, uluslararası ortamlarda konserler vermiştir.

CRR, AKM, İtalyan Kültür Merkezi, İş Sanat gibi Türkiye'nin önde gelen salonlarında yer aldığı gibi, Boston Symphony Hall, Harvard Sanders Tiyatrosu, Bonn Beethoven Halle, Berlin Konzerthause, Carnegie Hall (New York) gibi uluslararası salonlarda da sahne almıştır.

Sanatçı çok çeşitli festivale katılmıştır. Bunlardan bazıları şöyledir: Uluslararası İstanbul Müzik Festivali, Bonn Beethoven Festivali, Budapeşte Bahar Festivali, Berlin genç orkestralar festivali, Applehill odamüziği festivali, 34. ve 36. Uluslararası viyola Kongresi, Akdeniz Çağdaş Müzik Günleri.

İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Orkestrası ve Cemal Reşit Rey Senfoni Orkestrası viyola grup şefi olarak yer almış olan Beste Tıknaz, aynı zamanda Akbank Oda Orkestrası ve Tekfen Karadeniz Filarmoni Solistleri üyesidir.

Boston Chamber Orkestrası, Boston Conservatory ve Emmanuel Müzik Orkestralarında viyola grup şefi olarak çalışmıştır. İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı'nda Sanatta Yeterlilik (Sanat doktorası) çalışmalarını ANİ İNCİ ile sürdürmekte ve araştırma görevlisi olarak görev yapmaktadır. "Beste Tıknaz ve Barış Yıldızları" adı ile başlattığı program ile konserler vermektedir.

Bu yazının telif hakkı Klasik Notları sitesine ait olup, KlasikNotlari.com klasik müzik sitesinden alınmıştır.

I suggest, you'll like this:
Louis Hector Berlioz, Harold İtalya'da Op. 16


We are not afraid to be followed! Click to follow: twitter.com/klasiknotlari


klasik müzik, bale klasik müzik, bale

Related Interesting Articles


Reference info: "Beste Tıknaz", 2011 , Klasik Notlari website, https://www.klasiknotlari.com/en/272/Beste Tiknaz.html


Sayfayı Paylaşayım

 Share this page in Delicious.


Klasik Notları Sitesi klasik müzikte kim kimdir, hangi dönem bestecilerinin eserleri nelerdir, hangi solistler ne virtüözüdür, kaliteli müzik nedir ne değildir... Konserlerde hangi abiye giysiler giyilir, altın elmas nasıl mücevherli takılar takılır!... Bestecilerin hayatları nasıldır, besteleri ne zaman yazılmış, nasıl ve neler ifade etmektedir, neden, niye, niçin gibi sorular için bir kaynak olma amacındadır.


ÇYDD


Classical Music Notes
Mobile Usage Tips

   © 2009-2023 Klasik Notları | Klasik Müzik Sitesi | www.klasiknotlari.com