Klasik Müzik Notları   Classical   Composers  Works  Soloists  About  Contact
 
 
 Search Works, Composers, Solists:
 

 Klasik Notları


Klasik Notları Twitter Hesabı

Emirhan Tuğa

Soloist Introduction

Emirhan Tuğa

1970 Ankara doğumlu klarinetist Emirhan Tuğa 1984'de girdiği H. Ü. Ankara Devlet Konservatuvarı’nda müzik çalışmalarına Ekrem Öztan’ın klarinet sınıfında başladı, 1993 yılında Lisans bölümünden mezun oldu.

İstanbul Filarmoni Derneği’nden yurtdışı bursu aldı. Yüksek Lisans eğitimi için Hollanda’nın Amsterdam Sweelinck Konservatuvarı'nda Emiel Kleymeer ve Piet Honingh ile yaptı. Bas Pollard, Willem Brons’dan oda müziği dersleri aldı. Macaristan, İngiltere ve Avusturya’da festivallere katıldı. Radio Filharmonie ve Promonade Orkestralarında klarinetist olarak çalıştı. Günümüz bestecileri J. Raas, M. Doğuduyal, M. van Tilzer'le proje ve konserler yaptı.

Hollanda’da Ned3 ve Concertzender radyo ve televizyon programlarında kayıtlar gerçekleştirdi. Türk Kanto ve Tango müziklerinin uyarlamalarını (Variete Oriental-Kalan Müzik) yaptı.

Hollanda ve Finlandiya'da klarinet ve ensemble teknikleri üzerine seminer ve masterclass'lar verdi.

Bartok, Milhaud, Piazzola ve Golijov gibi bestecilerin, kendi folklorik temalarından esinlenerek yazdıkları bestelerinden etkilendi. Bazı bestecilerin eserlerini ve Türk-Balkan enstrümantal müziği uyarlamalarını klarinet ve piyano için düzenledi.

Holland Symfonia üyelerinden Wings Ensemble ve Meriam de Korte Ensemble ile Hollanda, Belçika ve Almanya'da konserler vermekte. Chagall Yaylı Sazlar Dörtlüsü'yle 2008'de Osvaldo Golijov’un "The Dreams and Prayers of Isaac the Blind" eserini programına alarak konserler yaptı.

Piyanist Yuka Tada ile Hollanda, Türkiye ve Japonya'da solo resitaller verdi. Bu resital programından oluşan Cd kayıtı "Moonlight-Ayışığı" AK Müzik'ten piyasaya çıktı. Albüm tanıtım konserleri Ankara Müzik Festivali, Eskişehir, İstanbul, Hollanda'da Amsterdam ve Japonya’da Hiroshima, Kyoto ve Nagano'da yapıldı.

Bu yazının telif hakkı Klasik Notları sitesine ait olup, KlasikNotlari.com klasik müzik sitesinden alınmıştır.


We are not afraid to be followed! Click to follow: twitter.com/klasiknotlari


klasik müzik, bale klasik müzik, bale

Related Interesting Articles


Reference info: "Emirhan Tuğa", 2011 , Klasik Notlari website, https://www.klasiknotlari.com/en/269/Emirhan Tuga.html


Sayfayı Paylaşayım

 Share this page in Delicious.


Klasik Notları Sitesi klasik müzikte kim kimdir, hangi dönem bestecilerinin eserleri nelerdir, hangi solistler ne virtüözüdür, kaliteli müzik nedir ne değildir... Konserlerde hangi abiye giysiler giyilir, altın elmas nasıl mücevherli takılar takılır!... Bestecilerin hayatları nasıldır, besteleri ne zaman yazılmış, nasıl ve neler ifade etmektedir, neden, niye, niçin gibi sorular için bir kaynak olma amacındadır.


ÇYDD


Classical Music Notes
Mobile Usage Tips

   © 2009-2023 Klasik Notları | Klasik Müzik Sitesi | www.klasiknotlari.com