Klasik Müzik Notları   Classical   Composers  Works  Soloists  About  Contact
 
 
 Search Works, Composers, Solists:
 

 Klasik Notları


Klasik Notları Twitter Hesabı

Naci Özgüç

Conductor Introduction

Naci Özgüç

Naci Özgüç, genç kuşak orkestra şeflerimizin en yetenekli ve üretken sanatçılarından biri olarak Ankara Devlet Opera ve Balesi Orkestrası’nın şefliğini ve genel müzik direktörlüğünü yapmaktadır.

Müzisyen bir ailenin çocuğu olan sanatçı, dört yaşındayken annesi soprano Müfide Özgüç'le müziğe başlamış, H.Ü. Ankara Devlet Konservatuarı'nda piyano ve orkestra şefliği eğitimi görmüştür.

Konservatuarda Gürer Aykal ve Rengim Gökmen'le şeflik çalışan Naci Özgüç, öğrencilik yıllarında piyanist Fazıl Say'la ortak çalışmalar gerçekleştirmiş, bu kapsamda Mithat Fenmen'in Konçertino başlığını taşıyan piyano ve orkestra için eserini Say'ın solistliğinde Ankara Devlet Konservatuarı Büyük Orkestrası'yla yorumlamıştır.

1988'de konservatuarı bitiren Özgüç, aynı yıl Amerika'ya giderek, Indiana Üniversitesi Müzik Fakültesi'nde Lorin Maazel, J. Belohlavek ve B. Balkwill ile sürdürdüğü yüksek lisans öğrenimini 1991'de tamamlamıştır.

Türkiye'deki Devlet Senfoni Orkestralarını ve Bilkent Senfoni Orkestrası'nı yönetmiş olan genç orkestra şefimiz, Ankara Devlet Operasında Kurt Weill'in "Mahagony", Mozart'ın "Zaide" başlıklı eserlerin ilk temsillerinde orkestrayı yönetmiş, Turgay Erdener'in "İstanbulname" adlı komik operasının dünyada ilk sahnelenilişini gerçekleştirmiştir. Senfonik müzikte başarılara imza atan Özgüç'ün "dünya prömiyeri" özelliğiyle yorumladığı orkestra yaratısı ise Turgay Erdener’in

"Mi'den Dört Bölüm" başlıklı eseridir. Naci Özgüç, Fazıl Say'ın "Nazım" adlı "solocular, piyano, karma koro ve orkestra için" kompozisyonun da dünya prömiyerine şef olarak imza atmaktadır.

Bu yazının telif hakkı Klasik Notları sitesine ait olup, KlasikNotlari.com klasik müzik sitesinden alınmıştır.


We are not afraid to be followed! Click to follow: twitter.com/klasiknotlari


klasik müzik, bale klasik müzik, bale

Related Interesting Articles


Reference info: "Naci Özgüç", 2009 , Klasik Notlari website, https://www.klasiknotlari.com/en/26/Naci Ozguc.html


Sayfayı Paylaşayım

 Share this page in Delicious.


Klasik Notları Sitesi klasik müzikte kim kimdir, hangi dönem bestecilerinin eserleri nelerdir, hangi solistler ne virtüözüdür, kaliteli müzik nedir ne değildir... Konserlerde hangi abiye giysiler giyilir, altın elmas nasıl mücevherli takılar takılır!... Bestecilerin hayatları nasıldır, besteleri ne zaman yazılmış, nasıl ve neler ifade etmektedir, neden, niye, niçin gibi sorular için bir kaynak olma amacındadır.

Web sitemizde ilgilenebileceğiniz klasik müzik konulu teklifler yayınlanıyor.
Ad blocker eklentinizi bu site için devre dışı bırakarak indirimli ses sistemi, CD ve plak tekliflerini görebilirsiniz.

Classical Music Notes
Mobile Usage Tips

   © 2009-2024 Klasik Notları | Klasik Müzik Sitesi | www.klasiknotlari.com