Klasik Müzik Notları   Classical   Composers  Works  Soloists  About  Contact
 
 
 Search Works, Composers, Solists:
 

 Klasik Notları


Klasik Notları Twitter Hesabı

Ahmet Baran

Soloist Introduction

Kanun sanatçısı Ahmet Baran 1983 yılında Ankara'da doğdu. Müzik eğitimine sekiz yaşında TRT Ankara Radyosu Çocuk Korosu'nda Özgen Gürbüz, Cemile Uncu ve Vedat Kaptan Yurdakul gözetiminde başladı. Kanun eğitimine ise on yedi yaşında Deniz Göktaş ile başladı.

Henüz on sekiz yaşında, altı aylık icracılık deneyimine sahipken senfoni orkestralarıyla çalışıp, Turgay Erdener'in müziklerini tanıma şansı buldu.

Kanun icrasında diğer tekniklerin yanı sıra özellikle "On Parmak" için geliştirdiği kendine özgü bir teknik üzerine çalışmalarını sürdürmekte, temelde Türk Musikisi enstrümanı olan sazının bütün imkanlarını değerlendirerek bakış açısını dünya müziklerine doğru genişletme gayretindedir.

Bu bağlamda Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası, Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası, Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası, Antalya Devlet Senfoni Orkestrası, Devlet Opera ve Baleleri gibi ülkemizin seçkin orkestraları ve şefleri ite birlikte konserler veren Baran, Senfoni Orkestralarının en genç solist kanunisidir.

Değişik gruplar ve sanatçılarla, ABD, Almanya, İtalya, Fransa, Hollanda, Belçika, Bulgaristan, Suriye, Çin Halk Cumhuriyeti gibi çeşitli ülkelerde ve ülkemizde birçok festival ve konsere katılıp, çeşitli albüm çalışmalarına imza atmıştır.

Bir ayağı New York'da olmak üzere 16. Uluslararası Akbank Caz Festivalinde Süleyman Erguner ve Wadada Leo Smith ile birlikte kapanış konserini veren sanatçı, 2004 yılından beri TRT ve Kültür Bakanlığı Devlet Koroları bünyesinde radyo emisyonları, televizyon programları ve periyodik konserler vererek asli görevini sürdürmektedir.

Genç icracı Eskişehir Anadolu Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü mezunudur.

Bu yazının telif hakkı Klasik Notları sitesine ait olup, KlasikNotlari.com klasik müzik sitesinden alınmıştır.


We are not afraid to be followed! Click to follow: twitter.com/klasiknotlari


klasik müzik, bale klasik müzik, bale

Related Interesting Articles


Reference info: "Ahmet Baran", 2011 , Klasik Notlari website, https://www.klasiknotlari.com/en/256/Ahmet Baran.html


Sayfayı Paylaşayım

 Share this page in Delicious.


Klasik Notları Sitesi klasik müzikte kim kimdir, hangi dönem bestecilerinin eserleri nelerdir, hangi solistler ne virtüözüdür, kaliteli müzik nedir ne değildir... Konserlerde hangi abiye giysiler giyilir, altın elmas nasıl mücevherli takılar takılır!... Bestecilerin hayatları nasıldır, besteleri ne zaman yazılmış, nasıl ve neler ifade etmektedir, neden, niye, niçin gibi sorular için bir kaynak olma amacındadır.


ÇYDD


Classical Music Notes
Mobile Usage Tips

   © 2009-2023 Klasik Notları | Klasik Müzik Sitesi | www.klasiknotlari.com