Klasik Müzik Notları   Classical   Composers  Works  Soloists  About  Contact
 
 
 Search Works, Composers, Solists:
 

 Klasik Notları


Klasik Notları Twitter Hesabı

Bekir Küçükay

Soloist Introduction

Klasik gitar virtüözü Bekir Küçükay 1958 yılında Ankara'da doğdu. G.Ü.G.E.F. Müzik Eğitimi Bölümünden mezun oldu. 1983 yılında Ulusal Gitar Müziği Beste Yarışmasında, "Monolog" adlı parçasıyla mansiyon aldı.

Solo konserlerinin yanı sıra, Başkent Oda Orkestrası, Türkiye Filarmoni Derneği Hafif Müzik Orkestrası, K.K.T.C. Senfoni Orkestrası ve ülkemizdeki tüm senfoni orkestralarının konserlerine, solist olarak katıldı. Çeşitli radyo ve televizyon programları yaptı.

1987 yılında, bütün dünyada 100. doğum yıl dönümü kutlanan, ünlü Brezilyalı besteci H. Villa-Lobos'un (1887-1959) anısına, O'nun eserlerinden oluşan bir kaset yaptı ve resitaller verdi. Bu nedenle, Brezilya Hükumeti tarafından, bir madalya ile ödüllendirildi.

İ.Ü. Devlet Konservatuvarı'nda Yüksek Lisans, G.Ü.G.E.F. Müzik Eğitimi Bölümünde, sanatta yeterlik çalışmalarını tamamladı. "Gitar Eğitiminde Bir Yöntem Araştırması" başlıklı tez çalışmasını, 1992 yılında alternatif bir metot olarak yayınladı.

1995 yılında, Ankara Devlet Operası solist sanatçılarından, tenor Ömer Yılmaz ile "Sevda Türküleri" adlı bir albüm yaptı. Aynı sanatçıyla, Almanya ve Singapur'da konserler verdi.

1996'da "Küçükay plays Küçükay" isimli albümünü tamamladı. Gitar için beste ve düzenleme çalışmaları da bulunan Bekir Küçükay, halen İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı'nda öğretim görevlisidir.

Bu yazının telif hakkı Klasik Notları sitesine ait olup, KlasikNotlari.com klasik müzik sitesinden alınmıştır.

I suggest, you'll like this:
Joaquin Rodrigo, Gitar Konçertosu


We are not afraid to be followed! Click to follow: twitter.com/klasiknotlari


klasik müzik, bale klasik müzik, bale

Related Interesting Articles


Reference info: "Bekir Küçükay", 2011 , Klasik Notlari website, https://www.klasiknotlari.com/en/255/Bekir Kucukay.html


Sayfayı Paylaşayım

 Share this page in Delicious.


Klasik Notları Sitesi klasik müzikte kim kimdir, hangi dönem bestecilerinin eserleri nelerdir, hangi solistler ne virtüözüdür, kaliteli müzik nedir ne değildir... Konserlerde hangi abiye giysiler giyilir, altın elmas nasıl mücevherli takılar takılır!... Bestecilerin hayatları nasıldır, besteleri ne zaman yazılmış, nasıl ve neler ifade etmektedir, neden, niye, niçin gibi sorular için bir kaynak olma amacındadır.


ÇYDD


Classical Music Notes
Mobile Usage Tips

   © 2009-2023 Klasik Notları | Klasik Müzik Sitesi | www.klasiknotlari.com