Klasik Müzik Notları   Classical   Composers  Works  Soloists  About  Contact
 
 
 Search Works, Composers, Solists:
 

 Klasik Notları


Klasik Notları Twitter Hesabı

Erol Erdinç

Conductor Introduction

Müzik eğitimine Ankara Devlet Konservatuvarı'nda başlayan Erol Erdinç kompozisyon çalışmalarını Necil Kâzım Akses, İlhan Usmanbaş ve Adnan Saygun; piyano öğrenimini ise Gülay Uğurata ve T. Çetiz ile yaptı.

1973 yılındaki mezuniyetinden hemen sonra aynı okula öğretim görevlisi olarak atandı. Profesyonel kariyerine ise daha önce, Ankara Devlet Opera ve Balesi'nde piyanist olarak başlamış, bu görevi 6 yıl sürdürmüştü.

1975 yılında Fransa'ya gitti. Paris Konservatuvarı'nda Jean Martinen ile yaptığı orkestra şefliği çalışmalarına daha sonra Ecole Normale de Musique'de Pierre Dervaux ile devam etti; Pierre Boulez ve Kiril Kondrashin'in "Master-Class'larına katıldı. Ayrıca, Pierre Pontier ile piyano eşlikçiliği, Nadia Boulanger ve Pierre Petit ile kompozisyon çalıştı. Ecole Normale de Musique'den 1975 yılında mezun olduktan sonra, ertesi yıl Türkiye'ye dönerek Ankara Devlet Opera ve Balesi'nde orkestra şefliğine atanan Erol Erdinç, 1983'te İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası Birinci Şefi olarak görev yapmaya başlamıştır.

Çalışmalarını çok yoğun bir tempoda sürdüren sanatçı, kendi orkestrası ile verdiği konserlerin, yurtiçi ve yurtdışı turnelerinin yanı sıra Fransa, Çekoslovakya, Rusya, Portekiz, İtalya, Brezilya, Arjantin, ABD ve Kanada gibi muhtelif ülkelerde konuk şef olarak yönettiği konserlerde eleştirmenlerin de beğenisini ve övgülerini kazanmış, bu arada ki kez.1986 ve 1988 yıllarında Kanada Uluslararası Yarışmasına jüri üyesi olarak davet edilmiştir.

Erdinç'in çok yönlü müzik faaliyetleri arasında yapımcı olarak üstlendiği radyo programları, ayrıca müziğin değişik yönlerini, türlerini ve formlarını ele alan, bizzat hazırladığı ve sunduğu, başarılı televizyon programları da bulunmaktadır.

Orkestra şefi, piyanist ve besteci olarak sürdürdüğü bu yoğun faaliyetleri arasında Erdinç'in pedagojik hizmetleri de yapıcı, somut ve verimli sonuçlar sağlamaktadır. Üç yıldan beri İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı'nda Doçent olarak yaptığı çalışmalarda, genç yetenekleri teşvik ederek kurduğu ve yetiştirdiği Üniversite Senfoni Orkestrası kısa zamanda İstanbul kentinin müzik hayatına değerli katkılarda bulunan ve profesyonel solistlere de eşlik edebilen bir sanat topluluğu düzeyine ulaşmıştır.

1994 yılından beri Brasilia National Senfoni Orkestrasının da misafir şefliğini yapan Erdinç, plak çalışmaları da yapmakta olup son olarak St. Petersburg Filarmoni Orkestrası ile Rimski-Korsakov'un "Şehrazad"ını CD yapmıştır.

Bu yazının telif hakkı Klasik Notları sitesine ait olup, KlasikNotlari.com klasik müzik sitesinden alınmıştır.


We are not afraid to be followed! Click to follow: twitter.com/klasiknotlari


klasik müzik, bale klasik müzik, bale

Related Interesting Articles


Reference info: "Erol Erdinç", 2011 , Klasik Notlari website, https://www.klasiknotlari.com/en/254/Erol Erdinc.html


Sayfayı Paylaşayım

 Share this page in Delicious.


Klasik Notları Sitesi klasik müzikte kim kimdir, hangi dönem bestecilerinin eserleri nelerdir, hangi solistler ne virtüözüdür, kaliteli müzik nedir ne değildir... Konserlerde hangi abiye giysiler giyilir, altın elmas nasıl mücevherli takılar takılır!... Bestecilerin hayatları nasıldır, besteleri ne zaman yazılmış, nasıl ve neler ifade etmektedir, neden, niye, niçin gibi sorular için bir kaynak olma amacındadır.


ÇYDD


Classical Music Notes
Mobile Usage Tips

   © 2009-2023 Klasik Notları | Klasik Müzik Sitesi | www.klasiknotlari.com