Klasik Müzik Notları   Classical   Composers  Works  Soloists  About  Contact
 
 
 Search Works, Composers, Solists:
 

 Klasik Notları


Klasik Notları Twitter Hesabı

Atatürk Müzik Devrimi Başarıya Ulaşmıştır

Birer birer sayalım mı?

Konservatuvarlar, orkestralar, (solistleriyle – koristleriyle – orkestralarıyla – baleleriyle) Devlet Operaları, Türkiye'nin her yanına yayılmış sahneleriyle Devlet Tiyatroları, Atatürk'ün 1936'da kurdurduğu Ankara Devlet Konservatuvarı'nın hiç yoktan varettiği mucizevî sonuçlardır.

Bu kurumların yetiştirdiği, dünya standartlarında eserler veren bestecilerimiz vardır; dünyanın her yerinde konserler veren ve ayakta alkışlanan şeflerimiz – müzik topluluklarımız - piyanistlerimiz - kemancılarımız - vb. sanatçılarımız vardır.

Kervan yürüyor...

Bu gerçeklikleri görmek istemeyen bazı kötü niyetliler, bir yandan "Atatürk'ün musiki devrimi çöktü" diye yazı yazmakta, bir yandan da, bu devrimin öncüsü beş besteci için kullanılan "Türk Beşleri" sözüne kafiye düşürmek için, hiç de zeka ürünü olmayan çirkin bir sözcük kullanmaktalar.

Bu bestecilerimizin hiç bir eserini dinlemediklerini söyleyen ve yazabilen bu ünlü kişiler, kendileri için taşınan olumlu düşünceleri yok etmişlerdir. Yazık!

Ve Atatürk devrimleri yürüyor: Binlerce sanatçısıyla, yüz binlerce destekleyicisiyle...

4.1.2011

Bu yazının telif hakkı Klasik Notları sitesine ait olup, KlasikNotlari.com klasik müzik sitesinden alınmıştır.

I suggest, you'll like this:
Ulvi Cemal Erkin, Köçekçe Dans Suiti

Muammer Sun


We are not afraid to be followed! Click to follow: twitter.com/klasiknotlari


klasik müzik, bale klasik müzik, bale

Related Interesting Articles


Reference info: "Atatürk Müzik Devrimi Başarıya Ulaşmıştır", 2011 , Klasik Notlari website, https://www.klasiknotlari.com/en/240/Ataturk Muzik Devrimi Basariya.html


Sayfayı Paylaşayım

 Share this page in Delicious.


Klasik Notları Sitesi klasik müzikte kim kimdir, hangi dönem bestecilerinin eserleri nelerdir, hangi solistler ne virtüözüdür, kaliteli müzik nedir ne değildir... Konserlerde hangi abiye giysiler giyilir, altın elmas nasıl mücevherli takılar takılır!... Bestecilerin hayatları nasıldır, besteleri ne zaman yazılmış, nasıl ve neler ifade etmektedir, neden, niye, niçin gibi sorular için bir kaynak olma amacındadır.


ÇYDD


Classical Music Notes
Mobile Usage Tips

   © 2009-2023 Klasik Notları | Klasik Müzik Sitesi | www.klasiknotlari.com