Klasik Mzik Notlar   Classical   Composers  Works  Soloists  About  Contact
 
 
 Search Works, Composers, Solists:
 

 Klasik Notları
Klasik Notlar Twitter Hesab

Antonin Dvorak, 9. Symphony E Minör Op. 95 "Yeni Dünyadan"

Review of the Work

Yeni Dünya Senfonisi olarak bilinen Senfoni No 9 Mi Minör "Yeni Dünyadan" (Op. 95), Antonin Dvorak tarafından Amerika Birleşik Devletleri'ne 1892-1895 yıllarında yaptığı ziyaret sırasında 1893 yılında bestelenmiştir. Şimdiye dek yaptığı en popüler senfonidir, ve çağdaş repartuarlardaki en gözde eserlerden biridir.


Enstrümantasyon

Bu senfoni aşağıdakilerden oluşan bir orkestra için yazılmıştır:

2 flüt (biri çift pikolo), 2 obua (biri cor anglais), 2 klarinet La (ikinci bölümde Si bemol), 2 fagot, Mi ve Do 4 korno, Mi, Do ve Mi bemol 2 trompet, 2 tenor trombon, 1 bas trombon, 1 tuba (yalnızca ikinci bölümde, timpani, triangle (yalnızca üçüncü bölümde), simbal (yalnızca dördüncü bölümde) ve yaylılar.


Bölümler

Eser dört bölümden oluşur:

I. Adagio — Allegro molto
II. Largo
III. Scherzo: Molto vivace — Poco sostenuto
IV. Allegro con fuoco


Etkilenim

Dvorak Amerika'da duyduğu Amerikan yerli müziği ve Siyahi-Amerikalı dini müziği ile de ilgilenmiştir. Amerika'ya ayak basmasının ardından şöyle der:

"Bu ülkenin geleceğindeki müziğin zenci melodileri üzerine kurulacağına eminim. Bu ABD'de geliştirilecek beste eğilimlerinin ciddi ve özgün bir okulunun temeli olabilecektir. Bu güzel ve farklı temalar ruhun bir ürünüdür. Bunlar Amerika halk şarkılarıdır ve bestecileriniz bunlara eğilmek zorundadır."

Bu senfoni New York Filarmoni tarafından ele alınmış, ve ilk seslendirilişi 16 Aralık 1893'te Carnegie Salonu'nda Anton Seidl tarafından yönetilmiştir. Bir gün öncesinde, New York Herald'da 15 Aralık 1893'te yayınlanan bir makalede Dvorak Amerikan Yerli müziğinin bu senfoni üzerinde nasıl bir etkisi olduğunu biraz daha açmıştır:

"Aslında 'Amerikan Yerli' melodilerinin herhangi birini kullanmadım. Ben sadece Yerli müziğinin özelliklerinin içine gömüldüğü orijinal temalar yazdım, ve bu temaları özne olarak kullanıp, modern ritimlerin, kontrpuanların ve orkestral renklerin tüm kaynaklarıyla geliştirdim."

Tüm bunlara karşın, bu senfoni de, ABD ezgilerinden ziyade diğer Dvorak eserleri gibi kendi uyruğu Bohemya halk ezgilerinin etkisi altındadır. Yine de Leonard Bernstein bu eserin aslında tamamıyle uluslararası olduğunu iddia etmektedir.

- Wikipedia'dan çevrilmiştir.

İlker Fıçıcılar


We are not afraid to be followed! Click to follow: twitter.com/klasiknotlariOther Example Works by Antonin Dvorak


Related Interesting ArticlesA Few Random Other Works Which You May Like


Reference info: "Antonin Dvorak, 9. Senfoni Mi Minör Op. 95 "Yeni Dünyadan"", 2009 , Klasik Notlari website, https://www.klasiknotlari.com/en/24/Antonin Dvorak 9 Senfoni Mi Minor Op 95 Yeni.html


 Share this page in Facebook.

 Share this page in Twitter.

 Share this page in Delicious.


Klasik Notları Sitesi klasik müzikte kim kimdir, hangi dönem bestecilerinin eserleri nelerdir, hangi solistler ne virtüözüdür, kaliteli müzik nedir ne değildir... Konserlerde hangi abiye giysiler giyilir, altın elmas nasıl mücevherli takılar takılır!... Bestecilerin hayatları nasıldır, besteleri ne zaman yazılmış, nasıl ve neler ifade etmektedir, neden, niye, niçin gibi sorular için bir kaynak olma amacındadır.


ÇYDD


Classical Music Notes
Mobile Usage Tips

  © 2009-2022 Klasik Notları | Klasik Müzik Sitesi | www.klasiknotlari.com