Klasik Müzik Notları   Classical   Composers  Works  Soloists  About  Contact
 
 
 Search Works, Composers, Solists:
 

 Klasik Notları


Klasik Notları Twitter Hesabı

Robert Cohen

Soloist Introduction

Robert Cohen

12 yaşında Kraliyet Festival Salonundaki ilk çıkışının ardından, Robert Cohen 19 yaşındayken kendisini müzikal çağının önüne yerleştiren ve bir gümüş plak kazandırmış olan Elgar Viyolonsel konçertosu kaydı ile uluslararası sahnelerde yer almaya başladı.

Sonradan, solo Bach'tan, (ayrıca Schubert Quintet ile DGG için Amadeus Kuartet) Dvorak, Çaykovski, Beamish ve HK Gruber konçertolarına kadar ve DECCA için kapsamlı bir İngiliz serisi ile ödül-kazanan bir diskografi sahibi oldu.

Yine de, konser salonlarının o yaratıcı ver-ve-al yaklaşımı hâlâ Cohen'in ilk aşkıydı. Yoğun bir sahne sanatçı olarak, kariyeri onu ABD, Avrupa, Doğu Avrupa, İskandinavya, İngiltere, Japonya ve Avustralya'ya dek ulaştırdı.

Claudio Abbado, Maris Jansons, Riccardo Muti ve Sir Simon Rattle gibi şefler çalıştı ve oda müziğine olan hevesi sayesinde, 1989'dan beri yönettiği Charleston Malikanesi Festivali'nin temelleri atılmış oldu.

Cohen'in, müzik öğrenimi, sunumu ve iletişimi üzerine tutkulu ve açık görüşleri sayesinde coşkunluk kazanan aydınlatıcı ustalık sınıflarının geniş ölçüde yayılması ve yayınlanmasını sağladı. Londra Kraliyet Müzik Akademisi'nde ve Lugano'daki İtalyan İsviçre Konservatuarı'nda Profesördür.

Kasım 2009'da, Cohen, Sally Beamish'in Viyolonsel Konçertosu No.2 "The Song Gatherer" ("Şarkı Getiren")'in dünyada ilk seslendirilişini gerçekleştirdi.

Minnesota ve Hallé Orkestraları tarafından ortaklaşa ele alınan eser Cohen'in 50. yaş günü için özel bestelenmişti. Osmo Vänskä, Minneapolis'teki ilk seslendirilişi ve Sir Mark Elder ile Hallé de İngiltere'deki ilk seslendirilişi 2010 Aralığında gerçekleştirilecek.

Cohen ayrıca geçenlerde iki yeni girişimde bulundu: "Robert Cohen'in Çello Kliniği" (www.celloclinic.com) müzisyenlerin derinlemesine, uzman teşhisine/tanısına ve hem fiziksel hem de performans sorunlarının çözümüne erişmelerini sağlayan benzersiz kişisel bir hizmettir; Cohen Pod Konuşmaları, (www.cohenpodtalks), Cohen'in sanatta siyasette ve iş dünyasında öncü figürler hakkında konuştuğu bir dizi çarpıcı podcast sunar.

Cohen yakınlarda belli başlı film yapımcılarından olan Don Boyd tarafından davet edilerek, yeni bir sanat temelli küresel internet sitesi olan ve 2010 Güzünde yayına geçecek olan HiBrow.TV klasik müzik kanalının 'Küratör'ü oldu.

Bir solist, şef, oda müziği sanatçısı ve Olarak müzisyenin ve esin verici bir öğretmen olarak, Robert Cohen'in müziğe-katkısı onu tüm dünyaya ulaştırmakta; ve 'The Guardian' gazetesinin gözlemlediği gibi dinleyicileri avucunun içinde tutmaktadır.

Robert Cohen Roma 1723 tarihli David Tecchler imali bir 'Ex Roser' viyolonsel çalmaktadır.

Bu yazının telif hakkı Klasik Notları sitesine ait olup, KlasikNotlari.com klasik müzik sitesinden alınmıştır.

İlker Fıçıcılar


We are not afraid to be followed! Click to follow: twitter.com/klasiknotlari


klasik müzik, bale klasik müzik, bale

Related Interesting Articles


Reference info: "Robert Cohen", 2010 , Klasik Notlari website, https://www.klasiknotlari.com/en/232/Robert Cohen.html


Sayfayı Paylaşayım

 Share this page in Delicious.


Klasik Notları Sitesi klasik müzikte kim kimdir, hangi dönem bestecilerinin eserleri nelerdir, hangi solistler ne virtüözüdür, kaliteli müzik nedir ne değildir... Konserlerde hangi abiye giysiler giyilir, altın elmas nasıl mücevherli takılar takılır!... Bestecilerin hayatları nasıldır, besteleri ne zaman yazılmış, nasıl ve neler ifade etmektedir, neden, niye, niçin gibi sorular için bir kaynak olma amacındadır.

Web sitemizde ilgilenebileceğiniz klasik müzik konulu teklifler yayınlanıyor.
Ad blocker eklentinizi bu site için devre dışı bırakarak indirimli ses sistemi, CD ve plak tekliflerini görebilirsiniz.

Classical Music Notes
Mobile Usage Tips

   © 2009-2024 Klasik Notları | Klasik Müzik Sitesi | www.klasiknotlari.com