Klasik Müzik Notları   Classical   Composers  Works  Soloists  About  Contact
 
 
 Search Works, Composers, Solists:
 

 Klasik Notları


Klasik Notları Twitter Hesabı

Selman Ada

Conductor Introduction

Selman Ada

Yedi yaşından beri beste yapmakta olan Selman Ada, orkestra şefi, besteci ve virtüoz piyanist olarak Türkiye'de ve Avrupa'nın pek çok ülkesinde binden fazla temsil, konser ve resital verdi.

Eserleri 1968'den beri Avrupa, Amerika, Asya, Afrika ve Avustralya'da seslendirilen bestecinin operaları ise "Ali Baba ve 40 Haramiler" (dünya prömiyeri 1991 Ankara Devlet Opera ve Balesi) başta olmak üzere 1991'den beri Türkiye'nin bütün opera sahnelerinde sürekli afiştedir.

"Mavi Nokta" oratoryosu (dünya prömiyeri 1996 İzmir Devlet Opera ve Balesi metin: Tarık Günersel) 2000 yılında kendi yönetiminde Wiesbaden'de ve Münich'teki "Herkülesalle"'de İstanbul Devlet Opera ve Balesi tarafından "Türkiye'den dünyaya millenium armağanı" olarak üstün başarıyla seslendirildi.

Alman basınından "Türkiye'nin ak yüzü" şeklinde övgüler aldı. Son operası "Aşk-ı Memnu" 'nun dünya prömiyerini (metin: Tarık Günersel) 23 Ocak 2003'te Mersin Devlet Opera ve Balesi'nde gerçekleştirdi. (İstanbul prömiyeri Cemal Reşid Rey Operası 2003) Alman Kompozitörler Cemiyeti "Gema"'nın üyesi olan Selman Ada'nın oratoryo ve operaları İngilizce, Almanca, Flamanca ve Fransızcaya tercüme edilmekte, bütün eserleri Almanya'da "Strube Verlag München-Berlin" edisyonu tarafından beş dilde basılmaktadır.

2002'de Mersin Devlet Opera ve Balesi'nde genel müzik direktörü olarak çalışan sanatçı, İstanbul Devlet Opera ve Balesi'nde orkestra şefi kadrosunda görev yapmakta.

Çalınan ve basılan eserlerinin arasında piyano eserleri, oda müziği eserleri, şan-piyano eserleri, koro eserleri, senfonik eserler, oratoryolar, orkestra-şan eserleri ve operalar bulunmaktadır.

Bu yazının telif hakkı Klasik Notları sitesine ait olup, KlasikNotlari.com klasik müzik sitesinden alınmıştır.


We are not afraid to be followed! Click to follow: twitter.com/klasiknotlari


klasik müzik, bale klasik müzik, bale

Related Interesting Articles


Reference info: "Selman Ada", 2010 , Klasik Notlari website, https://www.klasiknotlari.com/en/227/Selman Ada.html


Sayfayı Paylaşayım

 Share this page in Delicious.


Klasik Notları Sitesi klasik müzikte kim kimdir, hangi dönem bestecilerinin eserleri nelerdir, hangi solistler ne virtüözüdür, kaliteli müzik nedir ne değildir... Konserlerde hangi abiye giysiler giyilir, altın elmas nasıl mücevherli takılar takılır!... Bestecilerin hayatları nasıldır, besteleri ne zaman yazılmış, nasıl ve neler ifade etmektedir, neden, niye, niçin gibi sorular için bir kaynak olma amacındadır.


ÇYDD


Classical Music Notes
Mobile Usage Tips

   © 2009-2023 Klasik Notları | Klasik Müzik Sitesi | www.klasiknotlari.com