Klasik Müzik Notları   Classical   Composers  Works  Soloists  About  Contact
 
 
 Search Works, Composers, Solists:
 

 Klasik Notları


Klasik Notları Twitter Hesabı

Robert Bokor

Conductor Introduction

Makedonya doğumlu, müzik ile erken yaşta iç içe olan Robert Bokor çok genç yaşta keman için olağanüstü yetenek gösterdi. Hemen Belgrad Mokranjac Müzik Okulu'na alındı ve keman çalışmalarına başladı. Kısa bir süre içinde, sayısız ödüller ve yarışmalar kazanmak için birçok yarışmaya katıldı aynı zaman da birçok televizyon ve radyo programlarına katılmıştır. Belgrad Müzik Akademisinden mezun olduktan sonra solo, oda müziği, şeflik ve bunun gibi birçok imkânın kendisine kapı açtığı İsviçre'ye yerleşmiştir.

Hem kemancı hem orkestra şefi olan Robert Bokor ilk konserini 11 yaşında Belgrad Filarmoni Orkestrası ile verdi. O zamandan bu yana bir kemancı olarak kariyerini geliştirmiştir. Performansları Avrupa'da büyük konser salonlarını ve İsrail, Amerika Birleşik Devletleri, Güney Amerika ve Asya gibi dünyanın her kıtasını kapsar.

Belgrad Filarmoni gibi birçok orkestra ile işbirliği içinde çalışmıştır. Budapeşte Senfoni Orkestrası, Romanya Ulusal Radyosu, Roma Senfoni Orkestrası, Ren Devlet Filarmoni Orkestrası, St. Gallen Senfoni Orkestrası, Liechtenstein Senfoni Orkestrası, Koszalin Filarmoni, Wroclaw Filarmoni, Israel Sinfonietta, Lancaster Senfoni ve Avusturya Arpeggione Oda Orkestrası bunlardan bazılarıdır.

Günümüzde Robert Bokor Belgrad Filarmoni Orkestrası'nın müzik direktörlüğünü yapmaktadır ve Avusturya Arpeggione Oda Orkestrası ile çalışmalar yapmaktadır.

Geçen sezon, M. Rozsa'nın keman konçertosunun Budapeşte'de ilk kez seslendirilişi ve Benjamin Britten'ın keman konçertosunun (Wroclaw) Vratislav'da Lutoslawski Filarmoni ile seslendirilmesi gibi ilkleri gerçekleştirmiştir. Bu sezon Robert Bokor, Budapeşte'nin MAV Senfoni Orkestrası'na dönmüştür.

2010 yaz aylarında İsviçre'de, Erlach Müzik Festivali'nde oda müziği seri konserleri gerçekleştirecektir. Büyük bir üslup çeşitliliğinin aranan bir sanatçısı olarak, kendisine adanmış yeni eserlerin dünyada ilk seslendirilişini ve yaptığı birçok modern müzik konseri ile çağdaş müziğin güçlü bir savunucusu olmuştur.

Aynı zaman da aktif ve tutkulu bir öğretmen olan Robert Bokor 1998 ile 2004 yılları arasında St. Gallen Müzik Akademisi öğretim üyesi oldu, 2005-2010 yılları arasında St. Gallen Gençlik Senfoni Orkestrasının çalışmalarını ve şefliğini yaptı. 2007 yılından bu yana, 2007 yılından bu yana, St. Gallen Üniversitesi, Kantonal Okulu'nda öğretim görevlisidir.

Sanatçının kullandığı enstrüman 1749 yılı Pietro Bagatella yapımıdır. Alternatif olarak, çağdaş keman yapımcısı Dejan Blagojeviç tarafından yapılmış olan bir Guarneri kopyası üzerinde performans göstermektedir.

Bu yazının telif hakkı Klasik Notları sitesine ait olup, KlasikNotlari.com klasik müzik sitesinden alınmıştır.


We are not afraid to be followed! Click to follow: twitter.com/klasiknotlari


klasik müzik, bale klasik müzik, bale

Related Interesting Articles


Reference info: "Robert Bokor", 2010 , Klasik Notlari website, https://www.klasiknotlari.com/en/219/Robert Bokor.html


Sayfayı Paylaşayım

 Share this page in Delicious.


Klasik Notları Sitesi klasik müzikte kim kimdir, hangi dönem bestecilerinin eserleri nelerdir, hangi solistler ne virtüözüdür, kaliteli müzik nedir ne değildir... Konserlerde hangi abiye giysiler giyilir, altın elmas nasıl mücevherli takılar takılır!... Bestecilerin hayatları nasıldır, besteleri ne zaman yazılmış, nasıl ve neler ifade etmektedir, neden, niye, niçin gibi sorular için bir kaynak olma amacındadır.


ÇYDD


Classical Music Notes
Mobile Usage Tips

   © 2009-2023 Klasik Notları | Klasik Müzik Sitesi | www.klasiknotlari.com