Klasik Müzik Notları   Classical   Composers  Works  Soloists  About  Contact
 
 
 Search Works, Composers, Solists:
 

 Klasik Notları


Klasik Notları Twitter Hesabı

Rauf Abdullayef

Conductor Introduction

Rauf Abdullayef

Azerbaycan'ın Bakü kentinde doğdu. 6 yaşında müzik okuluna başladı. 16 yaşında girdiği Bakü Konservatuvarı piyano bölümünden 1959 yılında mezun oldu. Bir yıl piyano öğretmenliği yaptı. 1960'da St. Petersburg Konservatuvarı Orkestra şefliği bölümüne girdi. 1965 yılında okulu bitirdikten sonra Bakü Devlet Opera ve Balesi'nde şeflik görevine başladı. 1968'den 1984 yılına kadar Bakü Devlet Opera ve Balesi'nin genel müzik direktörlüğünü sürdürdü. 1969'da aynı toplulukla Paris, Lüksemburg ve Monte Carlo'da turnelere katıldı.

Bakü Devlet Konservatuvarı profesörlerinden olan Abdullayev, 1984 yılından bu yana Bakü Devlet Senfoni Orkestrası genel müzik direktörü olarak çalışmaktadır. Ayrıca Azerbaycan Devlet Sanatçısı da olan Rauf Abdullayev, Ensemble Solistleri Orkestrası ile Amerika, İngiltere, Almanya'da ve Azerbaycan Orkestrası ile Fransa, Almanya, Rusya'ya da konserler vermiştir. Şef, 1991-1997 yılları arasında Ankara Devlet Opera Balesi'nde genel müzik direktörlüğü yapmıştır.

Bu yazının telif hakkı Klasik Notları sitesine ait olup, KlasikNotlari.com klasik müzik sitesinden alınmıştır.


We are not afraid to be followed! Click to follow: twitter.com/klasiknotlari


klasik müzik, bale klasik müzik, bale

Related Interesting Articles


Reference info: "Rauf Abdullayef", 2009 , Klasik Notlari website, https://www.klasiknotlari.com/en/21/Rauf Abdullayef.html


Sayfayı Paylaşayım

 Share this page in Delicious.


Klasik Notları Sitesi klasik müzikte kim kimdir, hangi dönem bestecilerinin eserleri nelerdir, hangi solistler ne virtüözüdür, kaliteli müzik nedir ne değildir... Konserlerde hangi abiye giysiler giyilir, altın elmas nasıl mücevherli takılar takılır!... Bestecilerin hayatları nasıldır, besteleri ne zaman yazılmış, nasıl ve neler ifade etmektedir, neden, niye, niçin gibi sorular için bir kaynak olma amacındadır.


ÇYDD


Classical Music Notes
Mobile Usage Tips

   © 2009-2023 Klasik Notları | Klasik Müzik Sitesi | www.klasiknotlari.com