Klasik Müzik Notları   Classical   Composers  Works  Soloists  About  Contact
 
 
 Search Works, Composers, Solists:
 

 Klasik Notları


Klasik Notları Twitter Hesabı

Orhan Ahıskal

Soloist Introduction

Orhan Ahıskal

Barok ve barok öncesi eserlerin otantik icra çalışmalarından çağdaş müziğin "avant-garde" eserlerine kadar çok geniş bir dağarcığa sahip olan Ahıskal, kuşağının en önemli kemancılarından biri olarak kabul edilmektedir. Çarpıcı icralarıyla tanınan Ahıskal, konserlerinde yaptığı eğitici konuşmalar ile de başarılı oldu ve olumlu yorumlar aldı.

Ahıskal, bugüne kadar seçkin oda müziği toplulukları ve orkestralarla Litvanya, Rusya, Fransa, İtalya, Yunanistan, Yugoslavya, Kıbrıs, Şili, İspanya, Britanya ve ABD'de verdiği konserlerin yanısıra üç kıtada 70'in üzerinde resital verdi.

Solist olarak İngiltere, ABD ve Türkiye'de senfoni ve oda orkestralarıyla da birçok konser veren Ahıskal kendisine ithafen yazılmış iki ayrı çağdaş keman konçertosunun da Connecticut Virtuosi Oda Orkestrası ve New Dimensions Topluluğu ile dünyada ilk seslendirilişlerini gerçekleştirdi. Birçok opera ve senfoni orkestrasının başkemancılığını yapan Ahıskal, radyo ve TV'lerde 30'dan fazla programa da konuk edildi.

Çeşitli uluslararası yarışmalardan ödüller kazanan Ahıskal, Ankara Devlet Konservatuvarı ve Manchester (İngiltere) Kuzey Kraliyet Müzik Koleji'ndeki eğitimini takiben ABD'nin Connecticut Eyaleti'ndeki Hartt Okulu'nda keman ve oda müziği çalışmalarını dünyaca ünlü Emerson Yaylı Çalgılar Dörtlüsü'nün üyeleriyle sürdürdü ve Müzik Sanatları Doktoru derecesini aldı.

Müzik çalışmalarının dışında dünya ve Türkiye tarihi üzerine araştırmalar da yapan Doç. Dr. Orhan Ahıskal, Türkiye'nin uluslararası düzeyde, özellikle sanat alanında en üst seviyede tanıtımı için çabaları arasında çesitli konferanslar ve açıklamalı yansı gösterileri de yapmaktadır.

Bu yazının telif hakkı Klasik Notları sitesine ait olup, KlasikNotlari.com klasik müzik sitesinden alınmıştır.


We are not afraid to be followed! Click to follow: twitter.com/klasiknotlari


klasik müzik, bale klasik müzik, bale

Related Interesting Articles


Reference info: "Orhan Ahıskal", 2010 , Klasik Notlari website, https://www.klasiknotlari.com/en/209/Orhan Ahiskal.html


Sayfayı Paylaşayım

 Share this page in Delicious.


Klasik Notları Sitesi klasik müzikte kim kimdir, hangi dönem bestecilerinin eserleri nelerdir, hangi solistler ne virtüözüdür, kaliteli müzik nedir ne değildir... Konserlerde hangi abiye giysiler giyilir, altın elmas nasıl mücevherli takılar takılır!... Bestecilerin hayatları nasıldır, besteleri ne zaman yazılmış, nasıl ve neler ifade etmektedir, neden, niye, niçin gibi sorular için bir kaynak olma amacındadır.


ÇYDD


Classical Music Notes
Mobile Usage Tips

   © 2009-2023 Klasik Notları | Klasik Müzik Sitesi | www.klasiknotlari.com