Klasik Mzik Notlar   Classical   Composers  Works  Soloists  About  Contact
 
 
 Search Works, Composers, Solists:
 

 Klasik Notları

Klasik Notlar Twitter Hesab

Antonin Dvorak, Op. 108 "Öğle Cadısı"

Review of the Work

Antonin Dvorak'ın yine, Karel J. Erben'in (1811-70) 1852'de yayınladığı Ulusal masallar demeti'nde yer alan baladlarından esinlenerek, aşağı yukarı ilkiyle (Su Cini, Vodnik, Op.107) aynı tarihlerde, 11 Ocak-27 Şubat 1896 arasında bestelediği Öğle Cadısı, bu dizi senfonik şiirler arasında ilk kez seslendirilenidir.

Dvorak'ın son Londra ziyaretinde, 26 Ekim 1896 günü Henry Wood yönetiminde, Prag'daki özel Haziran yorumundan sonra resmen ilk kez çalınmıştır.

Eserin başındaki uzun girişle Dvorak baladın bütünlüğünden çok müziğin dengesini düşünür. Geri kalan bölümde de baladın dizelerini canlı ve dramatik olarak işler. Masal kötü bir cadının yaramaz bir çocuğu ele geçirişini anlatır.

Anne, huysuz çocuğunu uslandıramayınca onu kötü yürekli Öğle Cadısı'na vereceğini söyleyerek korkutmak ister. Yaylı çalgıların anneyi, obuanın da çocuğu simgelediği müzikte Öğle Cadısı'nı canlandıran basklarnet ve trompet sesleri, onun çocuğu almaya geldiğini belirtir.

Anne söylediklerinden pişman olmuş, büyük üzüntü ve korku içinde yalvarır. Fakat cadı buna hiç aldırmaz; scherzo türü canlı bir müzikle çevrelerinde ürkütücü dansına başlar, mutlaka çocuğu alacaktır... Daha sonra eve gelen baba eşini yerde baygın bulur; ama kucağındaki çocuk ölmüştür...

Senfonik şiirde onların acısını yansıtan müziğe cadının kahkahaları da karışır ve eseri sona erdirir.
I suggest, you'll like this:
Aleksandr Borodin, Orta Asya Steplerinde


We are not afraid to be followed! Click to follow: twitter.com/klasiknotlariOther Example Works by Antonin Dvorak


Related Interesting ArticlesA Few Random Other Works Which You May Like


Reference info: "Antonin Dvorak, Op. 108 "Öğle Cadısı"", 2009 , Klasik Notlari website, https://www.klasiknotlari.com/en/173/Antonin Dvorak Op 108 Ogle Cadisi.html


 Share this page in Facebook.

 Share this page in Twitter.

 Share this page in Delicious.


Klasik Notları Sitesi klasik müzikte kim kimdir, hangi dönem bestecilerinin eserleri nelerdir, hangi solistler ne virtüözüdür, kaliteli müzik nedir ne değildir... Konserlerde hangi abiye giysiler giyilir, altın elmas nasıl mücevherli takılar takılır!... Bestecilerin hayatları nasıldır, besteleri ne zaman yazılmış, nasıl ve neler ifade etmektedir, neden, niye, niçin gibi sorular için bir kaynak olma amacındadır.


ÇYDD


Classical Music Notes
Mobile Usage Tips

  © 2009-2023 Klasik Notları | Klasik Müzik Sitesi | www.klasiknotlari.com