Klasik Müzik Notları   Classical   Composers  Works  Soloists  About  Contact
 
 
 Search Works, Composers, Solists:
 

 Klasik Notları


Klasik Notları Twitter Hesabı

Richard Wagner, Siegfried İdil

Review of the Work

Richard Wagner, aşırı sevinç içinde karısının doğum günü için bir eser bestelemeyi planlamış ama bunu gizli tutmuştu. 1870 Kasım'ında eseri tamamlayarak notaları 4 Aralık 1870 günü arkadaşı Hans Richter'e teslim etti ve ondan ufak bir orkestra toplamasını istedi.

Orkestra şefi Richter partileri yazdı ve Zürih Şehir Orkestrası konzertmaisteri (başkemancı) Oskar Kahl'ın yardımıyla müzikçileri bir araya getirerek kentin eski tiyatrosunda 21 Aralık 1870 günü gizlice prova yaptırdı. Bu provaya Wesendonck ailesi de katılmıştı. 24 Aralık'ta (yani Noel günü) müzikçiler Lucerne'e geldi; Hotel du Lac'taki provayı bu kez Wagner yönetti.

Siegfried İdil (Siegfried Idyll) 1876'da sahnelenecek olan Siegfried Operası'nın ikinci ve üçüncü perdesinden aşk sahnesi, Wotan'ın vedası, Brünnhilde'nin selamı motifleri ile, obuanın duyurduğu "Schlaf, mein Kind, schlaf ein" (Uyu yavrum, uyu) adlı eski bir anonim ninni ve korno ile üflemelerde 4/4 lük ölçüde beliren neşeli kuş sesleri (Waldweben-Orman sesleri) ile ustaca ve zarif bir büyüyle örülmüştür.

İlk tema 4/4 lük ölçüde, sakin hareketle (Ruhig bewegt) Brünnhilde'nin "Ewig war ich, ewig bin ich, ewig in süss sehnender Wonne" (Sonsuza kadar tatlı bir hazla beklemiştim, bekliyordum) sözlerini yansıtan yaylı çalgılarla duyurulur.

Klarinet ise karşı temayı, "O Siegfried, Herrlicher" sözlerini 4/4 lük ölçüde içtenlikle yansıtarak bunu cevaplar. Bu iki tema geliştirilir, kaynaştırılır. Diğer temaların işlenmesinden sonra, dorukta Siegfried'in neşeli haykırışı, korno çağrı motifi belirir. Sonda yaylıların iki ana temayı zarif şekilde tekrar duyurmasından sonra İdil, Mi Majör tonda hafifçe sona erer.

Bu yazının telif hakkı Klasik Notları sitesine ait olup, KlasikNotlari.com klasik müzik sitesinden alınmıştır.


We are not afraid to be followed! Click to follow: twitter.com/klasiknotlari


klasik müzik, bale klasik müzik, bale

Other Example Work by Richard Wagner


Related Interesting ArticlesA Few Random Other Works Which You May Like


Reference info: "Richard Wagner, Siegfried İdil", 2009 , Klasik Notlari website, https://www.klasiknotlari.com/en/163/Richard Wagner Siegfried Idil.html


Sayfayı Paylaşayım

 Share this page in Delicious.


Klasik Notları Sitesi klasik müzikte kim kimdir, hangi dönem bestecilerinin eserleri nelerdir, hangi solistler ne virtüözüdür, kaliteli müzik nedir ne değildir... Konserlerde hangi abiye giysiler giyilir, altın elmas nasıl mücevherli takılar takılır!... Bestecilerin hayatları nasıldır, besteleri ne zaman yazılmış, nasıl ve neler ifade etmektedir, neden, niye, niçin gibi sorular için bir kaynak olma amacındadır.

Web sitemizde ilgilenebileceğiniz klasik müzik konulu teklifler yayınlanıyor.
Ad blocker eklentinizi bu site için devre dışı bırakarak indirimli ses sistemi, CD ve plak tekliflerini görebilirsiniz.

Classical Music Notes
Mobile Usage Tips

   © 2009-2024 Klasik Notları | Klasik Müzik Sitesi | www.klasiknotlari.com