Klasik Müzik Notları   Classical   Composers  Works  Soloists  About  Contact
 
 
 Search Works, Composers, Solists:
 

 



Klasik Notları






Klasik Notları Twitter Hesabı

Jean Sibelius, Tuonela Kuğusu No. 2 Op. 22

Review of the Work

14. Runo'da sözü edilen ölümün simgesi olan kuğuyu canlandırır ve "Tuonela Kuğusu" adını taşır. Aslında önceleri Jean Sibelius'un üçüncü destanı olan bu senfonik şiirde "Ölüler Diyarı" (Manala) adı verilen Tuonela kapkaranlık, güçlü ve geniş ırmak akıntılarıyla kuşatılmış gizemli bir yerdir. Kuğu, Ölüler Tanrısı (Fin Mitolojisinin Hades'i) Tuoni'nin emrinde, dalgalar üzerinde aldatıcı şarkısıyla ölenlerin ruhunu çağırıp dolaşmaktadır.

Bu dört destan arasında en başarılısı olan ve 1893'te yazılan Tuonela Kuğusu ağırca ve çok tutumlu (Andante molto sostenuto) tempoda, elejik bir ezgiyle başlar. Davulların yumuşak sesleri ve yaylı çalgıların sürdinli hafif eşliğinde İngiliz kornosu 9/4 lük ölçüde bu çağrıyı duyurur.

Zaman zaman kontrabasın katılmadığı yaylılar bu kandırıcı sireni unison olarak vurgular. Gece yarısı güneşinin mat ışığında söylenen bu ezgiye birinci viyolonsel ya da viyola ile (sanki ölümlü bir ruh Tuonela'ya ulaşmış gibi) cevap verilir.

Metal üfleme çalgılar uzun bir sessizlikten sonra sürdinli birinci kornonun kuğunun şarkısının bir kısmının ekolu tekrarıyla canlanır; sonra da müzik doruğa ulaşır (con gran suono).

Bunu yaylı çalgıların yayın tersiyle (col legno) çok hafif (pianissimo) çalışı izler: Kanat tüylerinin hafif hareketini simgeleyen bu gizemli havadan sonra, arabesk motiflerle canlandırılan kuğunun son cümlesi duyulur.

Sonra yaylı çalgılar yayı normale çevirerek eseri azar azar ağırlaşan (poco a poco meno moderato) tempoda sona ulaştırırken viyolonselin ezgisi buna katılır.

Bu yazının telif hakkı Klasik Notları sitesine ait olup, KlasikNotlari.com klasik müzik sitesinden alınmıştır.


We are not afraid to be followed! Click to follow: twitter.com/klasiknotlari


klasik müzik, bale klasik müzik, bale

Other Example Works by Jean Sibelius


Related Interesting Articles



A Few Random Other Works Which You May Like


Reference info: "Jean Sibelius, Tuonela Kuğusu No. 2 Op. 22", 2009 , Klasik Notlari website, https://www.klasiknotlari.com/en/159/Jean Sibelius Tuonela Kugusu No 2 Op 22.html


Sayfayı Paylaşayım

 Share this page in Delicious.


Klasik Notları Sitesi klasik müzikte kim kimdir, hangi dönem bestecilerinin eserleri nelerdir, hangi solistler ne virtüözüdür, kaliteli müzik nedir ne değildir... Konserlerde hangi abiye giysiler giyilir, altın elmas nasıl mücevherli takılar takılır!... Bestecilerin hayatları nasıldır, besteleri ne zaman yazılmış, nasıl ve neler ifade etmektedir, neden, niye, niçin gibi sorular için bir kaynak olma amacındadır.


ÇYDD


Classical Music Notes
Mobile Usage Tips

   © 2009-2023 Klasik Notları | Klasik Müzik Sitesi | www.klasiknotlari.com