Klasik Müzik Notları   Classical   Composers  Works  Soloists  About  Contact
 
 
 Search Works, Composers, Solists:
 

 Klasik Notları


Klasik Notları Twitter Hesabı

Onur Şenler

Soloist Introduction

Onur Şenler

1984'te Ankara'da doğdu. 7 yaşında Kemal Eroğlu ile piyano çalışmaya başladı. 9 yaşında Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Yaylı çalgılar Viyolonsel ana sanat dalında yarı zamanlı olarak okumaya başladı. Çalışmalarına Çağlayan Ünal ile başlayıp 2000 yılından itibaren Prof. Doğan Cangal ile sürdürdü.

İlk resitalini 16 yaşında verdi. Daha sonra Hacettepe Oda Orkestrası'na katılarak yurtiçi ve yurtdışı turnelerinde görev aldı. 2002 yılında genç Türk bestecileri Yiğit Kolat ve Yavuz Korkmaz'ın eserlerinin ilk seslendirişini gerçekleştirdi. Bu arada kurduğu Hacettepe Cello Kuvartet ile Şehir içi ve dışında başarılı konserler yaptı.

2004 Yılında Ayvalık Müzik Akademisine katılarak Almanya Dresden'den Çello solisti Prof. Peter Bruns ile çalışma imkanı buldu ve Akademi kapanış konserinde yer aldı. 2005 yılında düzenlenen Mediterrian Youth Orchestra seçmelerine katılarak Akdeniz Müzik Festivaline katılmaya hak kazandı.

Mezuniyet senesinde Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası'nın açtığı sınavı kazandı ve orada stajını tamamladıktan sonra Viyolonsel Sanatçısı olarak kadrodaki görevine başladı. Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası ve Bursa Devet Senfoni Orkestrası ile A. Dvorak Si minör Viyolonsel konçertosunu solist olarak seslendirdi.

Sanatçı 2006 yılından itibaren CSO'da Viyolonsel Sanatçısı adı altında görevine devam etmekte olup, solo ve oda müziği konserlerine devam etmektedir.

Çellist Onur Şenler, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası'nın yetenekli ve başarılı dört genç viyolonselcisinin kurduğu CSO Cello QUARTET'in (CSO Viyolonsel Dörtlüsü) üyelerindendir. Onur Şenler, İbrahim Aydoğdu, Köklü Yiğit Tan ve Yaz Irmak'tan oluşan grup, kendi düzenlemelerinden de oluşan klasikten tangoya, jazz'dan film müziklerine ve tanınmış türk ezgilerine kadar uzanan geniş repertuvar ile performanslarını sürdürmektedir.

Bu yazının telif hakkı Klasik Notları sitesine ait olup, KlasikNotlari.com klasik müzik sitesinden alınmıştır.


We are not afraid to be followed! Click to follow: twitter.com/klasiknotlari


klasik müzik, bale klasik müzik, bale

Related Interesting Articles


Reference info: "Onur Şenler", 2009 , Klasik Notlari website, https://www.klasiknotlari.com/en/150/Onur Senler.html


Sayfayı Paylaşayım

 Share this page in Delicious.


Klasik Notları Sitesi klasik müzikte kim kimdir, hangi dönem bestecilerinin eserleri nelerdir, hangi solistler ne virtüözüdür, kaliteli müzik nedir ne değildir... Konserlerde hangi abiye giysiler giyilir, altın elmas nasıl mücevherli takılar takılır!... Bestecilerin hayatları nasıldır, besteleri ne zaman yazılmış, nasıl ve neler ifade etmektedir, neden, niye, niçin gibi sorular için bir kaynak olma amacındadır.


ÇYDD


Classical Music Notes
Mobile Usage Tips

   © 2009-2023 Klasik Notları | Klasik Müzik Sitesi | www.klasiknotlari.com