Klasik Mzik Notlar   Classical   Composers  Works  Soloists  About  Contact
 
 
 Search Works, Composers, Solists:
 

 Klasik Notları

Klasik Notlar Twitter Hesab

Ludwig van Beethoven, Piano Konçertosu No. 4 Op. 58 G Major

Review of the Work

İlk yorumu: 1808, Viyana. Yapıtın yazılmasına 1804 yılında başlanmış, iki yıl sonra tamamlanmıştır. Bu, Ludwig van Beethoven'ın "piyano sanatı" işçiliğinde ustalığının doruğa ulaştığı çağdır ve konçerto bu doruğun simgesini yansıtan anılar arasındadır. Genellikle lirik bir duygu, "motif" ve "tema" işlemlerinde enine boyuna yansır durur.


Bölümler

Eser üç bölümdür:

I. Allegro
II. Andante con moto
III. Rondo-Vivace


Klasik geleneklerin dışında ilk "tema"'nın piyano tarafından sunuluşuyla başlar birinci bölüm (Allegro moderato). Bu büyük, romantik cümle orkestraya kayar, onu ikinci "tema" izler. Piyano orkestra ilişkileri tatlı bir barış içinde sürer. Orkestranın konuşmalarında solo çalgı, saygılı bir arkadaş, piyanonun şarkısında ise orkestra renkli bir örtüdür.

İkinci bölüm (Andante con moto), "tutti"nin vurucu, acılı, karamsar tümcesiyle girer, piyano tam karşıtı bir karakterle yanıtlar bu tümceyi. Solo çalgı bu lirik, zarif, yalvarışlı seslenişi bozmayacak, "tutti"nin karamsarlığını sindire sindire eriterek beraberce tam bir "susku"ya iletecektir.

Üçüncü bölümde (Rondo-Vivace), iki ayrı ses kaynağının, piyano ve orkestranın ikinci bölümdeki karşıt düşünü sona ermiş, ikisi de neşeli, coşkun bir dans örgüsüyle kaynaşıp bağdaşmıştır artık.


We are not afraid to be followed! Click to follow: twitter.com/klasiknotlariOther Example Works by Ludwig van Beethoven


Related Interesting ArticlesA Few Random Other Works Which You May Like


Reference info: "Ludwig van Beethoven, Piyano Konçertosu No. 4 Op. 58 Sol Major", 2009 , Klasik Notlari website, https://www.klasiknotlari.com/en/135/Ludwig van Beethoven Piyano Koncertosu No 4 Op.html


 Share this page in Facebook.

 Share this page in Twitter.

 Share this page in Delicious.


Klasik Notları Sitesi klasik müzikte kim kimdir, hangi dönem bestecilerinin eserleri nelerdir, hangi solistler ne virtüözüdür, kaliteli müzik nedir ne değildir... Konserlerde hangi abiye giysiler giyilir, altın elmas nasıl mücevherli takılar takılır!... Bestecilerin hayatları nasıldır, besteleri ne zaman yazılmış, nasıl ve neler ifade etmektedir, neden, niye, niçin gibi sorular için bir kaynak olma amacındadır.


ÇYDD


Classical Music Notes
Mobile Usage Tips

  © 2009-2023 Klasik Notları | Klasik Müzik Sitesi | www.klasiknotlari.com