Klasik Mzik Notlar   Classical   Composers  Works  Soloists  About  Contact
 
 
 Search Works, Composers, Solists:
 

 Klasik Notları

Klasik Notlar Twitter Hesab

Ludwig van Beethoven, Symphony No. 6 Op. 68 F Major "Pastoral"

Review of the Work

İlk yorumu: 1808, Viyana. "Altıncı Senfoni" yi doğru anlamak da yanlış anlayıp yorumlamak da çok kolaydır. Ludwig van Beethoven'ın herhangi bir yanıltıyı ve eserin sadece doğa seslerinin taklidi olabileceği konusunda belirecek yargıları önceden önlemek amacıyla bazı açıklamaları gerekli gördüğü bilinir. Bu açıklamaların en tanınmışı şudur:

"Kır yaşamı konusunda fikir sahibi olanlar başlıklara bakmadan yazarın ne istediğini sezebilirler. Ve yapıtın gerçek anlamda resimden çok bu yaşamın izlenimlerini taşıdığını da anlarlar. Pastoral Senfoni resim değildir. Kır ve doğanın insanlara verdiği erişilmez zevkin, kırda uyanan duyguların anlatımıdır."

Bestecinin doğaya olan sevgi ve düşkünlüğü onun pek bilinen özellikleri arasındadır. Büyük kentten sık sık kaçarak köylere sığınışı nerede olursa olsun yaptığı uzun sabah yürüyüşleri, mektuplarında sık sık doğaya bağlılığından bahsedişi ve "Ben bir ağacı bir insandan çok severim" deyişi bu eğilimin belirtisidir.

"Pastoral Senfoni" pek çok kimse tarafından bir programlı yapıt sanılır. Bu yanıltı bestecinin bölümlere yazdığı başlıklardan doğar. Oysa, Beethoven'ın izlenimleri yansıtan müziğinde gereksiz kalan bu başlıkları "mutlak müziği" savunmakta kararlı bazı tutuculara karşı yazdığı sanılır.


Bölümler

Senfoni beş bölümdür:

I. Allegro ma non troppo - Kıra ulaşıldığında uyanan mutlu izlenimler
II. Andante molto mosso - Dere sahnesi
III. Allegro - Köylülerin neşeli toplantısı
IV. Allegro - Fırtına, yağmur
V. Allegretto - Fırtınadan sonra duyulan mutluluk ve şükran duyguları


Birinci bölüm (Allegro ma non troppo - Kıra ulaşıldığında uyanan mutlu izlenimler), başlıca üç sakin, tatlı, huzur verici tema ile işlenmiştir. İlk tema bu ögenin önemlisidir ve pastoral anlamda en etkili olanıdır.

İkinci bölüm (Andante molto mosso - Dere sahnesi). Ancak doğa sevgisinin verebileceği bir diğer huzur dokusu. Çevrede kır ve orman kuşlarının ötüşleri.

Üçüncü bölüm (Allegro - Köylülerin neşeli toplantısı). Köy alanında toplanmış çiftler köy bandosu eşliğinde dans etmekte, tatlı bir dans melodisi yansımaktadır. Ritm birden değişir, çabuk ve kuşkulu bir karakter alır. Hava bozmakta, gri renkli bulutlar göğü kaplamaktadır.

Dördüncü bölüm (Allegro - Fırtına, yağmur). Hava bozmuş, yaz yağmuru, fırtına, şimşek ve gök gürültüsü arasında boşanmıştır. Timpani, pikolo flüt ve trombonlar gürleyerek, haykırarak, havanın bu ürkütücü, korkutucu durumunu yansıtmaktadır.

Beşinci bölüm (Allegretto - Fırtınadan sonra duyulan mutluluk ve şükran duyguları). Fırtına geçmiş, doğa tekrar huzura kavuşmuştur. Tatlı bir çoban şarkısının melodisi, birinci ve ikinci bölümlerin kısa tekrarlarına ulaşır, senfoni tanrısal bir sükun içinde biter.


We are not afraid to be followed! Click to follow: twitter.com/klasiknotlariOther Example Works by Ludwig van Beethoven


Related Interesting ArticlesA Few Random Other Works Which You May Like


Reference info: "Ludwig van Beethoven, Senfoni No. 6 Op. 68 Fa Major "Pastoral"", 2009 , Klasik Notlari website, https://www.klasiknotlari.com/en/133/Ludwig van Beethoven Senfoni No 6 Op 68 Fa.html


 Share this page in Facebook.

 Share this page in Twitter.

 Share this page in Delicious.


Klasik Notları Sitesi klasik müzikte kim kimdir, hangi dönem bestecilerinin eserleri nelerdir, hangi solistler ne virtüözüdür, kaliteli müzik nedir ne değildir... Konserlerde hangi abiye giysiler giyilir, altın elmas nasıl mücevherli takılar takılır!... Bestecilerin hayatları nasıldır, besteleri ne zaman yazılmış, nasıl ve neler ifade etmektedir, neden, niye, niçin gibi sorular için bir kaynak olma amacındadır.


ÇYDD


Classical Music Notes
Mobile Usage Tips

  © 2009-2023 Klasik Notları | Klasik Müzik Sitesi | www.klasiknotlari.com