Klasik Müzik Notları   Classical   Composers  Works  Soloists  About  Contact
 
 
 Search Works, Composers, Solists:
 

 Klasik Notları


Klasik Notları Twitter Hesabı

Ferdinand David, Trombone Konçertinosu B flat Major

Review of the Work

Ferdinand David'in Orkestra ve Trobon için Konçertino'su David'in Felix Mendelssohn'un konzertmeister'ı olmasının ertesi yılında yazılmıştır. Bu beste trombon repertuarının bir köşe taşı haline gelmiş ve sıkça çalınır olmuştur.

Eser, Wagner'imtrak ritmik motiflerle Mendelssohn'vari lirikliği birleştirerek Alman Romantik döneminin en iyi öğelerinden kimilerini barındırmaktadır. Kahramansı, dramatik dış bölümler yoğun bir cenaze marşını sarmalamakta, trombonistin geniş bir romantik dışavurum tarzı sergileyebilmesine olanak tanımaktadır.

Trombon Konçertosu dışında F. David beş keman, bir fagot konçertosu, çok sayıda lirik şarkı, bir yaylı çalgılar sexteti, ve keman için çok sayıda parça bestelemiş; ancak 1852 yılındaki opera eseri "Hans Wacht"ın Leipzig'de iki temsil oynanmasının ardından karşılaştığı başarısızlıktan sonra kendini asıl olarak başka bestecilerin eserlerini düzenlenmeye yoğunlaştırmıştır. Bu bağlamdaki yayınlarından birisi Bach'ın solo keman süitlerinin ilk edisyonudur.

Bir diğer konçertinosu olan, 1837 yılında Karl Traugott Queisser için yazdığı "Trombon ve Orkestra için Konçertino Mi bemol Op. 4" en beğenilen eseridir. Eserin ilk seslendirilişi büyük bir başarı olmuş ve bundan sonra yalnızca Almanya'da değil, tüm dünyada sık sık seslendirilmeye başlanmıştır. Ferdinand David'in ölümünden sonra düzenlenen anma töreninde de seslendirilen konçertino, trombon dağarcığının en önemli ve en zor yapıtlarından biridir.

Bu yazının telif hakkı Klasik Notları sitesine ait olup, KlasikNotlari.com klasik müzik sitesinden alınmıştır.


We are not afraid to be followed! Click to follow: twitter.com/klasiknotlari


klasik müzik, bale klasik müzik, bale

Related Interesting ArticlesA Few Random Other Works Which You May Like


Reference info: "Ferdinand David, Trombon Konçertinosu Si bemol Major", 2009 , Klasik Notlari website, https://www.klasiknotlari.com/en/122/Ferdinand David Trombon Koncertinosu Si bemol.html


Sayfayı Paylaşayım

 Share this page in Delicious.


Klasik Notları Sitesi klasik müzikte kim kimdir, hangi dönem bestecilerinin eserleri nelerdir, hangi solistler ne virtüözüdür, kaliteli müzik nedir ne değildir... Konserlerde hangi abiye giysiler giyilir, altın elmas nasıl mücevherli takılar takılır!... Bestecilerin hayatları nasıldır, besteleri ne zaman yazılmış, nasıl ve neler ifade etmektedir, neden, niye, niçin gibi sorular için bir kaynak olma amacındadır.


ÇYDD


Classical Music Notes
Mobile Usage Tips

   © 2009-2023 Klasik Notları | Klasik Müzik Sitesi | www.klasiknotlari.com