Klasik Mzik Notlar   Classical   Composers  Works  Soloists  About  Contact
 
 
 Search Works, Composers, Solists:
 

 Klasik Notları
Klasik Notlar Twitter Hesab

Carl Maria von Weber, Clarinet and Orchestra için Konçertino Op. 26 E flat Major

Review of the Work

Carl Maria von Weber, 1811 yılının Şubat ayında bir konser turnesi için Darmstadt'tan ayrılarak 14 Mart günü Münih'e ulaştı. Burada (eskiden Darmstadt'tan tanıdığı) ünlü klarnetçi Heinrich Bârmann (1784-1847) ile konser verme olanağını elde etti.

Nisan ayında yazmış olduğu Klarinet Konçertosu öyle beğenildi ki, kral hemen iki klarnet konçertosu sipariş etti. Orkestra üyeleri de kendi çalgıları için konçertolar istedi; ama Weber orkestranın isteğini ancak bir fagot konçertosu (J127) ile karşılayabilecek, kralın arzusuna öncelik tanıyacaktı.

Klarinet eserleri arasında en çekicilerden biri olan Weber'in Klarinet Konçertinosu (Concertino) tıpkı 1815'te planlanan, 1821'de tamamlanan piyano ve orkestra için Konser Parçası (Konzertstück) gibi tek bölümlüdür ve kendi içinde üç bölmeden oluşur:


Bölümler

I. Adagio ma non troppo
II. Andante
III. Allegro


Eser pek o kadar ağır olmayan (Adagio ma non troppo) tempoda bir orkestra girişiyle başlar. Minör tondaki bu güçlü giriş sönerken klarinet uzun bir solukla katılır ve içli ezgisini duyurur. Sonra tonaliteyi Majöre dönüştürür.

Andante bölmeye geçilir ve klarnet daha canlı ve pastoral havadaki temayı sunar. Orkestra da buna hızlanarak cevap verir. Sonra klarinet canlı varyasyonları sergilemeye başlar. Arada orkestra güçlü pasajlarla diğer varyasyona geçişe yardım eder. Klarnetin ikinci varyasyonu daha virtüözdür. Sonra orkestra ritmi vurgular. 3. Varyasyonu klarnet ağır (Lento) tempoda, daha pes seslerde lirik şekilde duyurur.

Sonra da solistin pesler arasında gidip gelen kadansı ile çabuk (Allegro) bölmeye geçilir: Parlak 6/8'lik ölçüde, virtüöz bir av müziği şeklindeki bu daha kısa bölme yine klarnetin öncülüğünde başlar. Orkestra da çevik ve güçlüdür. Önce canlı tema duyurulur, orkestra bunu yineler. Sonra klarinet tonalite oyunlarıyla, parlak arpejlerle temayı geliştirir.

Ardından finale geçilir: Klarinet virtüöz kadanslar sergiler ve bir trilden sonra orkestraya güçlü son akorlarını sunma olanağını verir.


We are not afraid to be followed! Click to follow: twitter.com/klasiknotlariOther Example Works by Carl Maria von Weber


Related Interesting ArticlesA Few Random Other Works Which You May Like


Reference info: "Carl Maria von Weber, Klarinet ve Orkestra için Konçertino Op. 26 Mi bemol Major", 2009 , Klasik Notlari website, https://www.klasiknotlari.com/en/116/Carl Maria von Weber Klarinet ve Orkestra icin.html


 Share this page in Facebook.

 Share this page in Twitter.

 Share this page in Delicious.


Klasik Notları Sitesi klasik müzikte kim kimdir, hangi dönem bestecilerinin eserleri nelerdir, hangi solistler ne virtüözüdür, kaliteli müzik nedir ne değildir... Konserlerde hangi abiye giysiler giyilir, altın elmas nasıl mücevherli takılar takılır!... Bestecilerin hayatları nasıldır, besteleri ne zaman yazılmış, nasıl ve neler ifade etmektedir, neden, niye, niçin gibi sorular için bir kaynak olma amacındadır.


ÇYDD


Classical Music Notes
Mobile Usage Tips

  © 2009-2022 Klasik Notları | Klasik Müzik Sitesi | www.klasiknotlari.com