Klasik Müzik Notları   Classical   Composers  Works  Soloists  About  Contact
 
 
 Search Works, Composers, Solists:
 

 Klasik Notları


Klasik Notları Twitter Hesabı

Yaz Irmak

Soloist Introduction

Yaz Irmak

1984'te Ankara'da doğan sanatçı 10 yaşında Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuvarı'na girerek Prof. Ali Doğan sınıfında viyolonsel çalışmalarına başladı. 2000-2001'de Moskova Devlet Filarmoni Orkestrası Cello Solisti Marina Tarasova ve Conservatoire Supérieur de Paris'den Prof. Philippe Muller'in ustalık sınıfına katıldı. Lisans döneminde Reyyan Başaran ile oda müziği Erol Erdinç ile orkestra çalışmaları yaptı.

O yıllarda Hacettepe Senfoni Orkestrası ve Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası ile yurt içi ve yurt dışı pek çok konserde görev yaptı. Üniversitenin açtığı solistlik sınavını kazanarak Hacettepe Senfoni Orkestrası işliğinde Camille Saint Saens'ın La minör viyolonsel konçertosunu seslendirdirerek önemli kritikler aldı. Sanatçı pekiyi derecesinde tamamladığı lisans eğitiminin ardından, Orkestra Akademik Başkent'in açtığı kadro sınavını kazanarak buradaki görevine başladı.

Orkestra Akademik Başkent himayesi altında pek çok başarılı oda orkestrası ve oda müziği konserlerine imza atan sanatçı, aynı yıl orkestra eşliğinde Antonio Vivaldi'nin mi minör viyolonsel konçertosunu seslendirdi. Yurt içinde ve bir çok farklı şehirde ve müzik festivallerinde oda müziği ve 4 çello konserleri yaptı.

2007 Yaz sezonunda Mediterranean Youth Orchestra seçmelerini kazanarak Fransa başta olmak üzere bir takım akdeniz ülkelerinde orkestranın grup şefliğini yaptı. Aynı yıl Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası'nın açmış olduğu kadro sınavını kazanan sanatçı, halen buradaki görevini sürdürmektedir.

Çellist Yaz Irmak, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası'nın yetenekli ve başarılı dört genç viyolonselcisinin kurduğu CSO Cello QUARTET'in üyelerindendir. Onur Şenler, İbrahim Aydoğdu, Köklü Yiğit Tan ve Yaz Irmak'tan oluşan grup, kendi düzenlemelerinden de oluşan klasikten tangoya, jazz'dan film müziklerine ve tanınmış türk ezgilerine kadar uzanan geniş repertuvar ile performanslarını sürdürmektedir.

Bu yazının telif hakkı Klasik Notları sitesine ait olup, KlasikNotlari.com klasik müzik sitesinden alınmıştır.


We are not afraid to be followed! Click to follow: twitter.com/klasiknotlari


klasik müzik, bale klasik müzik, bale

Related Interesting Articles


Reference info: "Yaz Irmak", 2009 , Klasik Notlari website, https://www.klasiknotlari.com/en/107/Yaz Irmak.html


Sayfayı Paylaşayım

 Share this page in Delicious.


Klasik Notları Sitesi klasik müzikte kim kimdir, hangi dönem bestecilerinin eserleri nelerdir, hangi solistler ne virtüözüdür, kaliteli müzik nedir ne değildir... Konserlerde hangi abiye giysiler giyilir, altın elmas nasıl mücevherli takılar takılır!... Bestecilerin hayatları nasıldır, besteleri ne zaman yazılmış, nasıl ve neler ifade etmektedir, neden, niye, niçin gibi sorular için bir kaynak olma amacındadır.


ÇYDD


Classical Music Notes
Mobile Usage Tips

   © 2009-2023 Klasik Notları | Klasik Müzik Sitesi | www.klasiknotlari.com