Klasik Müzik Notları   Classical   Composers  Works  Soloists  About  Contact
 
 
 Search Works, Composers, Solists:
 

 Klasik Notları


Klasik Notları Twitter Hesabı

Ludwig van Beethoven, Egmont Uvertür Op. 84

Review of the Work

Beethoven'ın bir yıl içinde tamamladığı ve ilk seslendirilişi 24 Mayıs 1810'da yapılan Egmont müziği, bir uvertür ve dokuz parçadan oluşur. Uvertür bir senfonik şiir gibi dramın bütün konusunu canlandırdığı için Goethe'nin trajedyasını özetlemekte yarar görüyoruz: 16. yüzyılda Hollanda, İspanyol işgali altındadır ve ezilen halkın acımasız diktatör Albaya karşı tek umudu kont Lamoral von Egmont'dur. Bağımsızlık savaşının önderi olan Egmont'un düşmanlar tarafından boynu vurulur; ama Hollandalılar er geç özgürlüklerine kavuşacaktır.

Uvertürün en başındaki dramatik giriş, İspanyolların çizmesi altında ezilen Hollanda'yı canlandırır. Ondan sonraki çabuk bölüm ise özgürlük düşüncesinin uyanışı ve bağımsızlık savaşının patlayışıdır. Egmont'un boynunun vuruluşunu kemanlar canlandırır; bir anlık susmadan sona dua gibi kısa bir koral işitilir. Egmont'un ölümüyle bağımsızlık savaşı ve zafer önlenemeyecektir. Nitekim uvertür "Zafer Senfonisi" ile sona erer.

Bu yazının telif hakkı Klasik Notları sitesine ait olup, KlasikNotlari.com klasik müzik sitesinden alınmıştır.

I suggest, you'll like this:
Fazıl Say, İstanbul Senfonisi Op. 28

Faruk Güvenç


We are not afraid to be followed! Click to follow: twitter.com/klasiknotlari


klasik müzik, bale klasik müzik, bale

Other Example Works by Ludwig van Beethoven


Related Interesting ArticlesA Few Random Other Works Which You May Like


Reference info: "Ludwig van Beethoven, Egmont Uvertür Op. 84", 2009 , Klasik Notlari website, https://www.klasiknotlari.com/en/17/Ludwig van Beethoven Egmont Uvertur Op 84.html


Sayfayı Paylaşayım

 Share this page in Delicious.


Klasik Notları Sitesi klasik müzikte kim kimdir, hangi dönem bestecilerinin eserleri nelerdir, hangi solistler ne virtüözüdür, kaliteli müzik nedir ne değildir... Konserlerde hangi abiye giysiler giyilir, altın elmas nasıl mücevherli takılar takılır!... Bestecilerin hayatları nasıldır, besteleri ne zaman yazılmış, nasıl ve neler ifade etmektedir, neden, niye, niçin gibi sorular için bir kaynak olma amacındadır.


ÇYDD


Classical Music Notes
Mobile Usage Tips

   © 2009-2023 Klasik Notları | Klasik Müzik Sitesi | www.klasiknotlari.com