Klasik Müzik Notları   Classical   Composers  Works  Soloists  About  Contact
 
 
 Search Works, Composers, Solists:
 

 Klasik Notları


Klasik Notları Twitter Hesabı

Tutu Aydınoğlu

Soloist Introduction

Tutu Aydınoğlu

İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı'nda eğitmen ve piyanist olarak çalışan Tutu Aydınoğlu, 6 yaşında piyano çalışmalarına başladı. Gücünün zirvesinde olan Aydınoğlu, Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı'nda Respighi'nin "Miksolidik Modda Konçerto" isimli eserinin Türkiye prömiyerini yaparak büyük hayranlık uyandırdı. Piyanistin geniş repertuvarı ve farklılık arayışı, imza attığı çalışmalarla taçlandırılmış kariyeri, bir piyanist olarak çok yönlülüğünü ve ilgi alanlarını yansıtıyor. Aydınoğlu, sanat yönetmenliğini üstlendiği "Batı Müziğinde Osmanlı İzleri" ve "Bir Millet İki Devlet" isimli projelerde de önemli rol oynadı.

Sanat yönetmenliğini de üstlendiği "Bir Millet iki Devlet" isimli projesinde Cemal Reşit Rey Konser Salonu'nda Amirov-Nazirova "Arap Temaları Üzerine Piyano Konçertosu"nu Cemal Reşit Rey Senfoni Orkestrası eşliğinde solist olarak icrasıyla dikkatleri üzerine toplamıştır. Proje çalışmalarını piyanist ve aynı zamanda akademisyen olarak sürdürmeyi tercih eden Aydınoğlu "Sultan Abdülhamit Han’ın kayıp piyanosu" projesini dünya genelinde tanıtmaktadır.

Türk klasik müziğine olan ilgisi, unutulmuş ve uzun süre yorumlanmamış Türk bestecilerinin eserlerine yeni nefes vermeyi kendine görev edinen Aydınoğlu uzun yıllar sonra Ekrem Zeki Ün'ün eşine ithaf ettiği ve sadece bir kere eşi Verda Ün tarafından seslendirilen 1 no'lu Piyano Konçertosuna tekrar nefes vermiş, İstanbul Devlet Senfoni orkestrasıyla 2021 yılında 50 sene sonra yeniden yorumlamıştır.

Profesör O. Abaskuliyev'in öğrencisi olan Azerbaycanlı piyanist Tutu Aydınoğlu, Profesör Meral Yapalı ile çalışmış, François Chaplin, Mstislav Rostropoviç, Andrey Diev'in ustalık sınıflarında yer alarak takdirlerini kazanmıştır. Hamburg ve Polonya'da resepsiyon konserleri vererek onurlandırılmıştır. 2021 yılı Kosova'da Chopin PiyanoFest’in açılış konserini yapmıştır.

Sanatçı, Azerbaycan bestecisi Pike Axundova'nin iki eserinin dünya prömiyerini yapmıştı: Bu eserlerden ilki Azerbaycan Cumhuriyeti'nin 100. yılına ithafen yazılmış olan 'İstiklal Triosu'dur. Eserin Dünya prömiyerini Türkiye'de (İstanbul) 28 mayis 2018 yılında yapmış olup Bakü prömiyerini ise 24 Eylul 2018'de Ü. Hacıbeyli festivali'nde gerçekleştirmiştir. Ayrıca, büyük Türk şairi Fuzull'nin "Su Kasidesi" eseri üzerine yazılmış "Su Kasidesi Oratoryosu"nun Dünya prömiyerini Rengim Gökmen şefliğinde 19 mart 2019 tarihinde İstanbul'da yapan Tutu Aydınoğlu yeniye olan hevesini gerçekleştirdiği konserlerle de gösteriyor. Sanatçı Azerbaycan Devlet Senfonik orkestrası ve Eskişehir Belediye orkestralarıyla da solist olarak sahne almıştır.

Bu yazının telif hakkı Klasik Notları sitesine ait olup, KlasikNotlari.com klasik müzik sitesinden alınmıştır.

Tutu Aydınoğlu


We are not afraid to be followed! Click to follow: twitter.com/klasiknotlari


klasik müzik, bale klasik müzik, bale

Related Interesting Articles


Reference info: "Tutu Aydınoğlu", 2023 , Klasik Notlari website, https://www.klasiknotlari.com/en/370/Tutu Aydinoglu.html


Sayfayı Paylaşayım

 Share this page in Delicious.


Klasik Notları Sitesi klasik müzikte kim kimdir, hangi dönem bestecilerinin eserleri nelerdir, hangi solistler ne virtüözüdür, kaliteli müzik nedir ne değildir... Konserlerde hangi abiye giysiler giyilir, altın elmas nasıl mücevherli takılar takılır!... Bestecilerin hayatları nasıldır, besteleri ne zaman yazılmış, nasıl ve neler ifade etmektedir, neden, niye, niçin gibi sorular için bir kaynak olma amacındadır.


ÇYDD


Classical Music Notes
Mobile Usage Tips

   © 2009-2023 Klasik Notları | Klasik Müzik Sitesi | www.klasiknotlari.com