Klasik Mzik Notlar   Classical   Composers  Works  Soloists  About  Contact
 
 
 Search Works, Composers, Solists:
 

 Klasik Notları
Klasik Notlar Twitter Hesab

Henryk Wieniawski, Violin Konçertosu No. 2 Op. 22 D Minor

Review of the Work

1835-1880 yılları arasında yaşamış olan Polonyalı kemancı Wieniawski çağdaş keman okulunun temsilcilerindendir. Paganini'den önce keman tekniği genellikle sol el tekniği demekti. Oysa Paganini ile sağ el tekniği zenginleşti. Keman yayı, kemana şarkı söyleten görevi yanında onun elinde sanki bir kırbaç oldu. Fransa'da "de Beriot" Almanya'da Spohr ve Ernst, Belçika'da Vieuxtemps ve Wieniawski Paganini'nin izinden giden "KemancıBesteci"lerdir. Liszt ise aynı akıma piyano eserleri ile katıldı.

Wieniawski keman öğrenimini Paris Konservatuvarı'nda tamamlamış, Avrupa ve Amerika'da konser turneleri yapmış, Brüksel ve Moskova'da keman öğretmeni olarak bulunmuştur. Çalış tarzı ve keman tekniği açısından Belçika keman okuluna daha yakındır, bu okulun biçimlenmesinde katkısı vardır. 47 yıl gibi kısa bir yaşam içinde keman için iki konçerto yanında Polonez, fantezi, çeşitleme gibi zengin ezgiler içeren teknik yönden parlak ve güç eserler yazan Wieniawski genellikle yurdundan uzak kalmışsa da Polonyalı olduğunu hiçbir zaman unutmamıştır. Polonez ve Mazurkalarındaki etkili ezgileri ile bunu kanıtlamıştır. Hemen hemen her eserinde ülkesine özgü renklere yer vermiştir.


Bölümler

I. Allegro moderato
II. Romance: Andante non troppo
III. Allegro con fuco


Wieniawski'nin birinci Keman Konçertosu son derece güçtür ve konserlerde çok ender olarak çalınır. Bunun aksine ikinci konçertosu çok tanınır, hemen her solistin dağarında yer alır.

Türkiye'de ilk seslendirilişi 30 Aralık 1958'de solist Fethi Kopuz tarafından Helmut Thierfelder'in şefliğinde Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası tarafından yapılmış olan eserin birinci bölümünde teknik ile duygu eş değerdedir, serbest bir anlatım egemendir. İkinci bölümden Romans'a durulmaksızın geçilir. Bu bölüm, bestecinin yarattığı en duygulu sayfalardan biridir. Resital programlarında sık sık yer alır.

Keman kadansı ile başlayan son bölüm, Çigan tarzındadır. Solist için güç ve parlak bir gösteri parçasıdır. Bu eser her yönü ile romantik konçertonun mükemmel bir ömeğidir.

Ayhan Erman


We are not afraid to be followed! Click to follow: twitter.com/klasiknotlariOther Example Works by Henryk Wieniawski


Related Interesting ArticlesA Few Random Other Works Which You May Like


Reference info: "Henryk Wieniawski, Keman Konçertosu No. 2 Op. 22 Re Minor", 2015 , Klasik Notlari website, https://www.klasiknotlari.com/en/345/Henryk Wieniawski Keman Koncertosu No 2 Op 22.html


 Share this page in Facebook.

 Share this page in Twitter.

 Share this page in Delicious.


Klasik Notları Sitesi klasik müzikte kim kimdir, hangi dönem bestecilerinin eserleri nelerdir, hangi solistler ne virtüözüdür, kaliteli müzik nedir ne değildir... Konserlerde hangi abiye giysiler giyilir, altın elmas nasıl mücevherli takılar takılır!... Bestecilerin hayatları nasıldır, besteleri ne zaman yazılmış, nasıl ve neler ifade etmektedir, neden, niye, niçin gibi sorular için bir kaynak olma amacındadır.


ÇYDD


Classical Music Notes
Mobile Usage Tips

  © 2009-2022 Klasik Notları | Klasik Müzik Sitesi | www.klasiknotlari.com