Klasik Mzik Notlar   Classical   Composers  Works  Soloists  About  Contact
 
 
 Search Works, Composers, Solists:
 

 Klasik Notları
Klasik Notlar Twitter Hesab

Peter İlyiç Çaykovski, Symphony No. 5 Op. 64 E Minor

Review of the Work

İlk yorumu 1888, St. Petersburg. Besteci eserin çalındığı ilk aylarında Hamburg Filarmoni Derneği Başkanı Theodor Avé-Lallement tarafından sürekli olarak orada kalması önerilmiş, bu istek gerçekleşmemiş fakat daha sonra iki ayda tamamlanan senfoni öneriyi yapana adanmıştır.

Peter İlyiç Çaykovski'nin bu yapıtı baştan sona derin acılı duygular, mutsuzluk ve yakarışlarla işlenmiş ve bazı müzik uzmanlarınca “Kader Senfonisi” olarak yorumlanmıştır.


Bölümler

Senfoni dört bölümdür:

I. Andante – Allegro con anima
II. Andante cantabile, con alcuna licenzo
III. Valse. Allegro moderato
IV. Finale. Andante maestoso-Allegro vivace


Birinci bölüm (Andante – Allegro con anima) iki klarnetin kalın seslerinden yankılanan melankolik bir ezgiye girer. Bir tür “Leitmotiv” olan ve Tschaikovski tarafından “Kader teması” diye adlandırılan bu ezgi her bölümde görünecek, gölgesi tüm yapıyı kapsayacaktır. Klarnet ve fagotta beliren ana “tema” biraz iyimserlik katarsa da korkulu düşünceleri silemez, kemanların sunduğu bir yan “tema” ağır ve kuşkulu havayı sürdürür.

İkinci bölüm (Andante cantabile, con alcuna licenzo) kornodan yansıyan bir “tema” ile girer. Doğu kaynaklı bir dizi süslemeden sonra tekrar belirir. “Kader teması” ve duygusal gerilimler acılı bir “coda” ile çözülür.

“Üçüncü bölüm (Valse. Allegro moderato) tatlı ve zarif bir valsle girer, ortadaki figürlerle süslenir, bitişte “Kader teması” bu gölgeli mutluluğu büsbütün karartır.

“Dördüncü bölüm (Finale. Andante maestoso-Allegro vivace) ağır bir marş temposuyla girer. “Kader teması” çabuklaşan, coşan, alabildiğine parıltılı marşı sürükleyerek eseri sonuçlandırır.


We are not afraid to be followed! Click to follow: twitter.com/klasiknotlariRelated Interesting ArticlesA Few Random Other Works Which You May Like


Reference info: "Peter İlyiç Çaykovski, Senfoni No. 5 Op. 64 Mi Minor", 2009 , Klasik Notlari website, https://www.klasiknotlari.com/en/195/Peter Ilyic Caykovski Senfoni No 5 Op 64 Mi.html


 Share this page in Facebook.

 Share this page in Twitter.

 Share this page in Delicious.


Klasik Notları Sitesi klasik müzikte kim kimdir, hangi dönem bestecilerinin eserleri nelerdir, hangi solistler ne virtüözüdür, kaliteli müzik nedir ne değildir... Konserlerde hangi abiye giysiler giyilir, altın elmas nasıl mücevherli takılar takılır!... Bestecilerin hayatları nasıldır, besteleri ne zaman yazılmış, nasıl ve neler ifade etmektedir, neden, niye, niçin gibi sorular için bir kaynak olma amacındadır.


ÇYDD


Classical Music Notes
Mobile Usage Tips

  © 2009-2022 Klasik Notları | Klasik Müzik Sitesi | www.klasiknotlari.com