Klasik Mzik Notlar   Classical   Composers  Works  Soloists  About  Contact
 
 
 Search Works, Composers, Solists:
 

 Klasik Notları

Klasik Notlar Twitter Hesab

Wolfgang Amadeus Mozart, Violin Konçertosu No. 4 K218 D Majör

Review of the Work

Wolfgang Amadeus Mozart'ın günümüzde pek sık yorumlanan bu yapıtı, keman konçertosu türünde ilk beş örnekten biridir. Diğerleriyle beraber 1775 yılında yazılmıştır. "Re majör" konçertonun Boccherini'nin o tarihten 10 yıl önce yazılmış bir keman konçertosuyla şaşılacak benzerlikler göstermesi ise daima söz konusu olmuştur.


Bölümler

Eser üç bölümdür:

I. Allegro
II. Andante Cantabile
III. Allegro ma non tropppo


İlk bölüm (Allegro), marş ritminde bir girişle başlar, parlak, gösterişli, şenlikli bir atmosferle sürer.

İkinci bölüm (Andante Cantabile), Mozart üslubunda tipik bir ezgi, bir şarkıdır.

Üçüncü bölüm (Allegro ma non tropppo), bir ritm karışımıdır. Bölüm iki klasik dansın "gavotte" ve "muzette"in görünüp kaybolmasıyla sürer, arada ikinci bölümün şarkılı melodisi duyulur. Bir Rokoko yapıtında bu tür bir düşünüş Mozart'ın şaşırtıcı davranışlarına bir diğer örnek olarak gösterilir.


We are not afraid to be followed! Click to follow: twitter.com/klasiknotlariOther Example Works by Wolfgang Amadeus Mozart


Related Interesting ArticlesA Few Random Other Works Which You May Like


Reference info: "Wolfgang Amadeus Mozart, Keman Konçertosu No. 4 K218 Re Majör", 2009 , Klasik Notlari website, https://www.klasiknotlari.com/en/161/Wolfgang Amadeus Mozart Keman Koncertosu No 4.html


 Share this page in Facebook.

 Share this page in Twitter.

 Share this page in Delicious.


Klasik Notları Sitesi klasik müzikte kim kimdir, hangi dönem bestecilerinin eserleri nelerdir, hangi solistler ne virtüözüdür, kaliteli müzik nedir ne değildir... Konserlerde hangi abiye giysiler giyilir, altın elmas nasıl mücevherli takılar takılır!... Bestecilerin hayatları nasıldır, besteleri ne zaman yazılmış, nasıl ve neler ifade etmektedir, neden, niye, niçin gibi sorular için bir kaynak olma amacındadır.


ÇYDD


Classical Music Notes
Mobile Usage Tips

  © 2009-2023 Klasik Notları | Klasik Müzik Sitesi | www.klasiknotlari.com