Klasik Mzik Notlar   Classical   Composers  Works  Soloists  About  Contact
 
 
 Search Works, Composers, Solists:
 

 Klasik Notları

Klasik Notlar Twitter Hesab

Nezih Seçkin

Conductor Introduction

Nezih Seçkin

Halen Almanya'da Lüneburg Operasının 1. Orkestra şefi olan Nezih Seçkin Bandırma'da doğdu. 5 yaşında müziğe başladı. 17 yaşında Ankara Devlet Konservatuvarı'nın yüksek bölümünden Mithat Fenmen'in öğrencisi olarak pekiyi derece ile mezun oldu. Aynı yıl Viyana Müzik Akademisi'nin piyano ve orkestra şefliği bölümlerini kazanarak her iki bölümü de 4 yıl içinde bitirerek diploma aldı.

Piyano Bölümünde Dieter Weber ve Noel Flores ile çalıştı. Orkestra şefliğinde ise Karl Osterreicher ile çalıştı. Almanya'da Celibidache'nin kurslarına katıldı. Leningrad'da İlya Musin ile çalıştı. Ünlü Rus şeflerinin hocası olan Musin Seçkin'e özel bir ilgi gösterdi.

Ayrıca Türkiye'de Zarife İsmailova ile de çalışmalar yapan Seçkin, Viyana'da piyanist olarak Mozart yorumu ile övgü alırken, Macaristan'da yönettiği Haydn senfonilerindeki yorumu ile Macar basınından büyük övgü aldı. Almanya'da 16 yıl süreyle Lüneburg, Roblens, Hildesheim, Dortmund Operalarında görev yaptı.

Koblenz'de Ren Filarmoni, Dortmund'da Dortmund Filarmoni gibi, bu şehirlerin orkestraları ile sayısız Opera, Operet, Müzikal, Bale, Konser ve Turneler yönetti. Lübeck Operası'nda misafir şef olarak temsil yönetti. Dortmund Filarmoni Orkestrası ile Beethoven'in 3. ve 5. piyano konçertolarını çaldı. Recklinghausen Senfoni Orkestrası ile Beethoven Korolu Fantezi'yi seslendirdi.

Ayrıca Dortmund Enstrüman Cemiyeti Senfonik Orkestrasında 4 yıl müzik direktörlüğü yaptı. Bu orkestra ile çeşitli senfonik konserler yönetti. Polonya, Macaristan ve Hollanda orkestraları ile Almanya, İsviçre, Hollanda, Belçika ve Danimarka'da sayısız turneler yönetti.

Amerika, Romanya ve Slovakya'da konuk şef olarak bulundu. Sanatçı Adana, Bursa, Antalya, ve Eskişehir Senfoni Orkestralarını yönetti. Efes ve Aspendos Festivallerinde görev aldı. Mersin ve İzmir Operalarında müzik direktörlüğü yaptı.


We are not afraid to be followed! Click to follow: twitter.com/klasiknotlariRelated Interesting Articles


Reference info: "Nezih Seçkin", 2009 , Klasik Notlari website, https://www.klasiknotlari.com/en/157/Nezih Seckin.html


 Share this page in Facebook.

 Share this page in Twitter.

 Share this page in Delicious.


Klasik Notları Sitesi klasik müzikte kim kimdir, hangi dönem bestecilerinin eserleri nelerdir, hangi solistler ne virtüözüdür, kaliteli müzik nedir ne değildir... Konserlerde hangi abiye giysiler giyilir, altın elmas nasıl mücevherli takılar takılır!... Bestecilerin hayatları nasıldır, besteleri ne zaman yazılmış, nasıl ve neler ifade etmektedir, neden, niye, niçin gibi sorular için bir kaynak olma amacındadır.


ÇYDD


Classical Music Notes
Mobile Usage Tips

  © 2009-2023 Klasik Notları | Klasik Müzik Sitesi | www.klasiknotlari.com