Klasik Mzik Notlar   Classical   Composers  Works  Soloists  About  Contact
 
 
 Search Works, Composers, Solists:
 

 Klasik Notları

Klasik Notlar Twitter Hesab

Felix Mendelssohn, Fingal Mağarası "Hebrid Adaları" Uvertürü Op. 26

Review of the Work

İlk yorumu: 1832, Londra. Besteci Felix Mendelssohn'un 1829 yılında İskoçya'ya yaptığı bir gezi iki önemli ürün bırakmıştır: "Fingal Mağarası" uvertürü ve "İskoç Senfonisi".

Genç sanatçı gezip gördüğü yerlerin etkisinde kalmış, özellikle ilgi çekici doğa olayı, "Fingal Mağarası"na hayran olmuş, notlar almış, bazı taslaklar hazırlamıştır.

Berlin'e dönüşünde "Hebrid Adaları" konusundaki izlenimleri sorulduğunda "Anlatılmaz, çalınır..." diyerek piyanoya oturmuş, uvertürün ana "tema"sını dinletmiştir.

Mendellohn elindeki İskoçya notlarını 1830 yılında Roma gezisi boyunca geliştirmeye çalışmış, uvertür 1832 yılı başlarında Paris'te tamamlanmıştır.

Kızkardeşine yazdığı bir mektupta bu olay nedeniyle şu satırlar yer alır: "Ortadaki 'mi minör' bölüm bana çok aptalca geliyor. Ve balık yağı, martı, tuzlubalıktan çok 'kontrapunta' kokuyor..."

"Fingal Mağarası" uvertürü dalgaların peşpeşe kıyıya yayılıp mağaraya saldırışını anlatan "tema"sıyla ünlüdür.
I suggest, you'll like this:
Richard Wagner, Tannhauser Uvertürü


We are not afraid to be followed! Click to follow: twitter.com/klasiknotlariOther Example Works by Felix Mendelssohn


Related Interesting ArticlesA Few Random Other Works Which You May Like


Reference info: "Felix Mendelssohn, Fingal Mağarası "Hebrid Adaları" Uvertürü Op. 26", 2009 , Klasik Notlari website, https://www.klasiknotlari.com/en/131/Felix Mendelssohn Fingal Magarasi Hebrid.html


 Share this page in Facebook.

 Share this page in Twitter.

 Share this page in Delicious.


Klasik Notları Sitesi klasik müzikte kim kimdir, hangi dönem bestecilerinin eserleri nelerdir, hangi solistler ne virtüözüdür, kaliteli müzik nedir ne değildir... Konserlerde hangi abiye giysiler giyilir, altın elmas nasıl mücevherli takılar takılır!... Bestecilerin hayatları nasıldır, besteleri ne zaman yazılmış, nasıl ve neler ifade etmektedir, neden, niye, niçin gibi sorular için bir kaynak olma amacındadır.


ÇYDD


Classical Music Notes
Mobile Usage Tips

  © 2009-2023 Klasik Notları | Klasik Müzik Sitesi | www.klasiknotlari.com