Klasik Müzik Notları   Classical   Composers  Works  Soloists  About  Contact
 
 
 Search Works, Composers, Solists:
 

 Klasik Notları


Klasik Notları Twitter Hesabı

Deniz Toygür

Soloist Introduction

Deniz Toygür

1988 yılında Ankara'da doğdu. 1999-2000 öğretim yılında Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi Müzik Hazırlık Okulu'nun giriş sınavlarını kazanarak, bu okulda Feruza Abdullaeva ile 9 yıl sürecek olan keman eğitimine başladı.

Eğitim süresi boyunca çeşitli yerlerde Vanya Milanova, Mintcho Mintchev, Vesselin Paraschkevov, Peter Sheppard-Skaerved, Alexander Vinnitski, Mark Power, Patricia Kopatchinskaja ve Alexander Markov'un ustalık sınıfı çalışmalarına katıldı.

2005 Nisan ayında Bulgaristan'ın Bourgas kentinde gerçekleştirilen "Prof. Pancho Vladigerov - Alman ve Avusturya Müziği 6. Uluslararası Müzik Yarışması"nda birincilik ödülü kazandı. Aynı yarışmada Alman besteci Jeannot Heinen'in "Konser Partitası" adlı eseri de yorumlayarak bu eser için konulan özel ödüle de layık görüldü. Aynı yıl, Bilkent Üniversitesi Müzik Hazırlık Lisesinden birincilikle mezun oldu.

2006 Mart ayında Erhan Torlular yönetimindeki Konya Selçuk Oda Orkestrası, 2008 Mayıs ayında S. Dağhan Doğu yönetimindeki Başkent Oda Orkestrası ile J. S. Bach'ın Re minor İki Keman Konçertosu'nu seslendirdi.

2006 Ekim ayında Mersin'de düzenlenen "2. Ulusal Gülden Turalı Keman Yarışması"nda 17-25 yaş grubunu içeren 3. Kategoride ikincilik ödülü aldı. Bu başarının ödülü olarak Münif Akalın yönetimindeki Mersin Oda Orkestrası eşliğinde Vivaldi'nin Mevsimler'inden İlkbahar-Yaz'ı, Cem Mansur yönetimindeki Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası ile Vitali'nin Chaconne adlı eserlerini seslendirdi.

2007 Nisan ayında 6.sı düzenlenen Afyon Klasik Müzik Festivali'nde piyanist Emir Gamsızoğlu ile birlikte bir resital verdi. Yine aynı yıl Nisan-Mayıs ayları içerisinde piyanist Başar Can Kıvrak ile birlikte Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezi ve Bilkent Konser Salonunda resitaller gerçekleştirdi.

2007 Mayıs ayında İbrahim Yazıcı şefliğindeki İzmir Devlet Senfoni Orkestrası eşliğinde Ravel "Tzigane"ı seslendiren Deniz Toygür, Temmuz ayında, her yıl dünya çapında yapılan seçmeler sonucu on ikilinin katıldığı, İsviçre'nin Lozan kentinde "Pierre Amoyal ve Bruno Canino" tarafından düzenlenen keman-piyano ustalık sınıfına Pierre Amoyal tarafından davet edilerek katıldı.

Deniz Toygür bu masterclass'ta kendini dinleyip beğenen bir bayan tarafından armağan edilen 1936 yılı Emanuelle Egildo yapımı keman ile çalmaktadır.

2007 yazında Dünya Gençlik Senfoni Orkestrası'nın turnesine 3 konzertmaisterden biri olarak katıldı ve Kasım 2007-Temmuz 2008 İtalya-Slovenya turnelerine davet edildi.

2008 Temmuz ayında Los Angeles'ta yapılan "Uluslar arası Genç Sanatçılar Festival"ine dünya çapında davet edilen 12 kemancıdan biri oldu.

2009 yılı boyunca ÇSM'de resital, Ender Sakpınar şefliğinde Filarmonia İstanbul Oda Orkestrası eşliğinde bir konser, İsviçre'de solo ve oda müziği konserleri ve İstanbul İş Sanat konser salonunda Emir Gamsızoğlu ve Mehmet Ali Alabora ile "Çocuklar için Notada Yazmayanlar" projesinde yer alan Toygür aynı zamanda Bilkent Gençlik Kuartet'in 1. Keman üyeliğini, Bilkent Gençlik Senfoni Orkestrası'nın Başkemancılığını yapmış, sık sık Bilkent Akademik Senfoni Orkestrası konserlerine de katılmıştır.

2008 Haziran ayında Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi'nden mezun olan Deniz Toygür, 2009-2010 öğretim yılı itibari ile 2 yıl sürecek olan, (Lozan Konservatuvarında - İsviçre) ünlü kemancı Pierre Amoyal'ın ustalık sınıfında eğitimini sürdürmektedir.

Bu yazının telif hakkı Klasik Notları sitesine ait olup, KlasikNotlari.com klasik müzik sitesinden alınmıştır.


We are not afraid to be followed! Click to follow: twitter.com/klasiknotlari


klasik müzik, bale klasik müzik, bale

Related Interesting Articles


Reference info: "Deniz Toygür", 2009 , Klasik Notlari website, https://www.klasiknotlari.com/en/119/Deniz Toygur.html


Sayfayı Paylaşayım

 Share this page in Delicious.


Klasik Notları Sitesi klasik müzikte kim kimdir, hangi dönem bestecilerinin eserleri nelerdir, hangi solistler ne virtüözüdür, kaliteli müzik nedir ne değildir... Konserlerde hangi abiye giysiler giyilir, altın elmas nasıl mücevherli takılar takılır!... Bestecilerin hayatları nasıldır, besteleri ne zaman yazılmış, nasıl ve neler ifade etmektedir, neden, niye, niçin gibi sorular için bir kaynak olma amacındadır.


ÇYDD


Classical Music Notes
Mobile Usage Tips

   © 2009-2023 Klasik Notları | Klasik Müzik Sitesi | www.klasiknotlari.com