Klasik Mzik Notlar   Classical Music   Composers  Works  Soloists  About  Contact
 
 
 Search Works, Composers, Solists:
 

 
Klasik Notlar Twitter Hesab

Johannes Brahms, "Trajik Uvertür" Op. 81 D Minor

Review of the Work

Johannes Brahms Trajik Uvertürü bir diğer ünlü uvertürü olan Akademik Festival Uvertürü ile aynı sıralarda, Bad Ischl'deki yaz tatilinde 1880'de bestelemiştir. Bestecinin bu iki eser hakkında "biri ağlıyor, diğeri gülüyor" dediği anlatılır.

Gerçekten de Trajik Uvertür ismine yakışan karanlıkta ve ölümü anımsatan bir havadadır. Bazı uzmanlar Brahms'ın bu eseri, Viyana'daki ünlü Burg Tiyatrosu müdürü Dingelstedt'ın isteği üzerine Goethe'nin Faust temsili için yazdığını öne sürer. Ancak bu gerçekleşmeyince, eser ilk kez 26 Aralık 1880'de, Hans Richter'in yönetiminde Viyana Filarmoni Orkestrası tarafından çalınmıştır.

Pastoral bir ortamda yazılan bu uvertür için Brahms bir açıklama yapmamış, herhangi bir trajik konu üzerine olup olmadığını belirtmemiştir.


Bölümler

Eser 3 bölümden oluşur:

I. Allegro ma non troppo
II. Molto più moderato
III. Tempo primo ma tranquillo


Karanlık Re minör tondaki uvertür, ismine uygun bir havada 4/4'lük ölçüde, fazla çabuk olmayan (Allegro ma non troppo) tempoda başlar. Hafif davul vuruşlarını orkestranın sert akorları izler. Daha sonra minör-Majör tonları arasında kararsız kalan yaylı çalgılar, gizemli ana temayı duyurur.

Tahta ve madeni üfleme çalgıların da katılımıyla, tüm orkestraya yayılan tema türlü yan temalarla kesintiye uğrar. Önce tahta üfleme ve yaylı çalgılarda, sonra da trombonda beliren yan temaları izleyen daha aydınlık ve sakinleştirici bir motif Fa Majör tonda duyurulur, ancak yetersiz kalır; yine orkestranın sert darbeleriyle kesilir.

Orkestra sanki karanlık bir kadere doğru koşar. Ritmik bir enerjiyle süren gelişimde ana tema, trombon motifi, sakin motif ve yan temalar birbiri içine girmiş gibidir. Bir ümit ışığı belirirmiş gibi olursa da, güçle yükselen ana tema eseri sona erdirir.


We are not afraid to be followed! Click to follow: twitter.com/klasiknotlariOther Example Works by Johannes Brahms


Related Interesting ArticlesA Few Random Other Works Which You May Like


Reference info: "Johannes Brahms, "Trajik Uvertür" Op. 81 Re Minor", 2009 , Klasik Notlari website, http://www.klasiknotlari.com/en/98/Johannes_Brahms_Trajik_Uvertür_Op_81_Re_Minor.html


 Share this page in Facebook.

 Share this page in Twitter.

 Share this page in Delicious.


Klasik Notları Sitesi klasik müzikte kim kimdir, hangi dönem bestecilerinin eserleri nelerdir, hangi solistler ne virtüözüdür, kaliteli müzik nedir ne değildir... Konserlerde hangi abiye giysiler giyilir, altın elmas nasıl mücevherli takılar takılır!... Bestecilerin hayatları nasıldır, besteleri ne zaman yazılmış, nasıl ve neler ifade etmektedir, neden, niye, niçin gibi sorular için bir kaynak olma amacındadır.


YDD


Classical Music Notes
Mobile Usage Tips

  © 2009-2021 Klasik Notları | Klasik Müzik Sitesi | www.klasiknotlari.com