Klasik Mzik Notlar   Classical Music   Composers  Works  Soloists  About  Contact
 
 
 Search Works, Composers, Solists:
 

 
Klasik Notlar Twitter Hesab

Antonin Dvorak, Slav Dansı Op. 46

Review of the Work

Süreleri üç ile yedi dakika arasında değişen Slav Dansları Furiant, Sırp, Polka, Mazurka, Polonez, Sousedka, Skocna ve Kolo gibi adlar taşır.

Furiant 3/4'lük ölçüde, vurgulaması çarpıcı biçimde değişen bir külhanbeyi dansıdır. Dvorak'ın kullandığı Sırp Dansı ise 2/4'lük ölçüde, romantik ve hüzünlü karaktei çek Dumka'sını andıran, noktürne benzeyen bir danstır.

Polka 2/4'lük ölçüde, Orta Avrupa'ya da yayılarak sosyete tarafından benimsenen,aslında 1830'larda Anna Clezak adlı bir Çek kızı tarafından keşfedilen bir Slav dansıdır; Dupak, 4/8'lik ölçüde, ağır ve hızlı karşıt bölmeli Spacirka, Madera ve Okroczak gibi farklı şekilleri de vardır.

Mazurka'da 3/4'lük ölçüde bir Polonya halk dansı olmasına karşın Orta Avrupa'ya da yayılmıştır. Polonez ise yine 3/4'lük ölçüde bir Polonya saray dansıdır. Sousedka 3/4'lük ölçüde, fazla kontrast yaratmayan, ulusal bir Çek valsidir; Ukrayna'da da benzeri vardır.

Skocna ise 2/4'lük ölçüde, sıçrayışlarla, halka şeklinde oynanan bir Çek dansıdır. Onun yine 2/4'lük ölçüde, şiirsel orta bölmeli Slovak versiyonu ise Odzemek adını taşır. Kolo (ya da Sribske)ise 2/4'lük ölçüde ulusal bir Sırp dansıdır; halka (rond) şeklinde, atletik gösterilerle dans edilir.
I suggest, you'll like this:
Antonin Dvorak, Op. 107 "Su Cini"


We are not afraid to be followed! Click to follow: twitter.com/klasiknotlariOther Example Works by Antonin Dvorak


Related Interesting ArticlesA Few Random Other Works Which You May Like


Reference info: "Antonin Dvorak, Slav Dansı Op. 46", 2010 , Klasik Notlari website, http://www.klasiknotlari.com/en/221/Antonin_Dvorak_Slav_Dansı_Op_46.html


 Share this page in Facebook.

 Share this page in Twitter.

 Share this page in Delicious.


Klasik Notları Sitesi klasik müzikte kim kimdir, hangi dönem bestecilerinin eserleri nelerdir, hangi solistler ne virtüözüdür, kaliteli müzik nedir ne değildir... Konserlerde hangi abiye giysiler giyilir, altın elmas nasıl mücevherli takılar takılır!... Bestecilerin hayatları nasıldır, besteleri ne zaman yazılmış, nasıl ve neler ifade etmektedir, neden, niye, niçin gibi sorular için bir kaynak olma amacındadır.


YDD


Classical Music Notes
Mobile Usage Tips

  © 2009-2021 Klasik Notları | Klasik Müzik Sitesi | www.klasiknotlari.com