Klasik Mzik Notlar   Classical Music   Composers  Works  Soloists  About  Contact
 
 
 Search Works, Composers, Solists:
 

 
Klasik Notlar Twitter Hesab

Richard Wagner, Tannhauser Uvertürü

Review of the Work

Richard Wagner'in Uçan Hollandalı (Der Fliegende Hollander) uvertürü ile birlikte konser sahnelerinde en çok seslendirilen Tannhauser Uvertürü, operanın temel fikirlerini oldukça açık ve anlamlı yansıtır.

Önce 3/4 lük ölçüde, Mi Majör tonda Hacılar Korosu teması ile başlar; görkemli yükselir, sonra yumuşak sönerken hacıların Roma'dan dönüşünü canlandırır.

Orta bölme hareketli (Bewegt) tempoda, 4/4 lük ölçüde aldatıcı ve bulanık tınılarla Venüsberg'in zevklerini duyurur. Dorukta ise Tannhauser'in bu Venüs Dağı'ndaki tutkulu şarkısı yansır.

Sonra dindar hava, hacıların korosu tekrar belirir; Venüs'ün temasını yok etmeye çabalar ve sonunda başarır. Hacılar geri dönmektedir; koro teması tüm görkemiyle yükselir, parlak bir şekilde saf aşkın günahkar aşk üzerindeki yengisi kutlanır.


We are not afraid to be followed! Click to follow: twitter.com/klasiknotlariOther Example Work by Richard Wagner


Related Interesting ArticlesA Few Random Other Works Which You May Like


Reference info: "Richard Wagner, Tannhauser Uvertürü", 2009 , Klasik Notlari website, http://www.klasiknotlari.com/en/164/Richard_Wagner_Tannhauser_Uvertürü.html


 Share this page in Facebook.

 Share this page in Twitter.

 Share this page in Delicious.


Klasik Notları Sitesi klasik müzikte kim kimdir, hangi dönem bestecilerinin eserleri nelerdir, hangi solistler ne virtüözüdür, kaliteli müzik nedir ne değildir... Konserlerde hangi abiye giysiler giyilir, altın elmas nasıl mücevherli takılar takılır!... Bestecilerin hayatları nasıldır, besteleri ne zaman yazılmış, nasıl ve neler ifade etmektedir, neden, niye, niçin gibi sorular için bir kaynak olma amacındadır.


YDD


Classical Music Notes
Mobile Usage Tips

  © 2009-2022 Klasik Notları | Klasik Müzik Sitesi | www.klasiknotlari.com