Klasik Mzik Notlar   Classical Music   Composers  Works  Soloists  About  Contact
 
 
 Search Works, Composers, Solists:
 

 
Klasik Notlar Twitter Hesab

Richard Wagner, Tannhauser Uvertürü

Review of the Work

Richard Wagner'in Uçan Hollandalý (Der Fliegende Hollander) uvertürü ile birlikte konser sahnelerinde en çok seslendirilen Tannhauser Uvertürü, operanýn temel fikirlerini oldukça açýk ve anlamlý yansýtýr.

Önce 3/4 lük ölçüde, Mi Majör tonda Hacýlar Korosu temasý ile baþlar; görkemli yükselir, sonra yumuþak sönerken hacýlarýn Roma'dan dönüþünü canlandýrýr.

Orta bölme hareketli (Bewegt) tempoda, 4/4 lük ölçüde aldatýcý ve bulanýk týnýlarla Venüsberg'in zevklerini duyurur. Dorukta ise Tannhauser'in bu Venüs Daðý'ndaki tutkulu þarkýsý yansýr.

Sonra dindar hava, hacýlarýn korosu tekrar belirir; Venüs'ün temasýný yok etmeye çabalar ve sonunda baþarýr. Hacýlar geri dönmektedir; koro temasý tüm görkemiyle yükselir, parlak bir þekilde saf aþkýn günahkar aþk üzerindeki yengisi kutlanýr.


We are not afraid to be followed! Click to follow: twitter.com/klasiknotlariOther Example Work by Richard Wagner


Related Interesting ArticlesA Few Random Other Works Which You May Like


Reference info: "Richard Wagner, Tannhauser Uvertürü", 2009 , Klasik Notlari website, http://www.klasiknotlari.com/en/164/Richard_Wagner_Tannhauser_Uvertürü.html


 Share this page in Facebook.

 Share this page in Twitter.

 Share this page in Delicious.


Klasik Notlar Sitesi klasik mzikte kim kimdir, hangi dnem bestecilerinin eserleri nelerdir, hangi solistler ne virtzdr, kaliteli mzik nedir ne deildir... Konserlerde hangi abiye giysiler giyilir, altn elmas nasl mcevherli taklar taklr!... Bestecilerin hayatlar nasldr, besteleri ne zaman yazlm, nasl ve neler ifade etmektedir, neden, niye, niin gibi sorular iin bir kaynak olma amacndadr.


YDD


Classical Music Notes
Mobile Usage Tips

  2009-2021 Klasik Notlar | Klasik Mzik Sitesi | www.klasiknotlari.com